20 września klasa Vb z wychowawcą Dorotą Duraj i klasa Vc z wychowawcą Iwoną Powideł uczestniczyły w lekcji historyczno-umuzykalniającej w kościele św. Jacka w Słupsku. Lekcję prowadził pan Janusz Dudziński – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku. Pan Janusz bardzo interesująco opowiedział o historii kościoła zamkowego, o zabytkowych dziełach sztuki sakralnej – ołtarzu, ambonie, epitafium księżnej Anny oraz o unikatowych organach barokowych. Zaprowadził dzieci do krypty pod ołtarzem, gdzie spoczęły zwłoki księżnej Anny i jej syna Ernesta Bogusława. Cynowe sarkofagi mieszczące w sobie drewniane trumny, bogato zdobione wyobrażeniami ciętych kwiatów oraz szeregiem tarcz herbowych, wykonane zostały przez znanego, gdańskiego konwisarza Gieselera. Na koniec uczniowie naszej szkoły mogli posłuchać utworu Ave Maria oraz Marsza Mendelsona w wykonaniu pana Dudzińskiego na organach z 1657 roku.
Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści i muzyki, zadawały pytania oraz mogły sprawdzić jakie dźwięki wydobywają się z piszczałek tworzących organy.

Comments are closed.