5 grudnia gościliśmy w naszej szkole pracownika Straży Miejskiej panią Agnieszką Majewską , która przeprowadziła w klasie IV b, V d, Va, VI b zajęcie profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w internecie. Podczas zajęć  pani ze Straży Miejskiej zwróciła szczególną uwagę na zjawisko  cyberprzemocy i jego formy: straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających lub kompromitujących zdjęć i filmów oraz podszywanie się pod cudzą tożsamość. Uczniowie  dowiedzieli się, że za tego typu zachowania grozi odpowiedzialność karna. Kolejny problem, na który zwrócona została uwaga, to ochrona danych w internecie i potrzeba prywatności w sieci oraz  kontakt z niebezpiecznymi treściami. Prowadząca  zwróciła uwagę, jak ważne jest rozsądne korzystanie przez młodych internautów z komunikatorów, czatów i portali społecznościowych. Padła także przestroga przed dodawaniem cudzych znajomych do swoich kont. Na każdy problem wynikający z nieprawidłowego użytkowania internetu, uczniowie otrzymali wyczerpujące odpowiedzi, podparte cennymi opowieściami i doświadczeniami. Wszystkie lekcje urozmaicały scenki dramowe oraz filmy multimedialne. Sporo czasu poświęcone było również zjawiskom hejtowania, czyli obrażania, znieważania i wyzywania w sieci. Na pewno świadomość uczniów  na temat zagrożeń wynikających z korzystania z internetu jest o wiele większa.

Comments are closed.