Warsztaty chemiczne

3 stycznia 2019

3 stycznia uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w warsztatach chemicznych oraz pokazie efektownych doświadczeń prowadzonych przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Zajęcia oparte były na technice SSC (Small Scale Chemistry – Chemia w małej skali często określana jako mikrochemia). Technika SSC pozwala na prostsze wykonanie wielu klasycznych doświadczeń z różnych działów chemii przy użyciu przykładowo słomek, małych plastikowych pojemniczków, strzykawek, rurek od kroplówek itp.

Warsztaty składały się z następujących etapów:
– Wprowadzenie do techniki chemii w małej skali – w tym podstawowe operacje laboratoryjne i zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy.
– Instrukcja wykonywania doświadczeń.
– Indywidualna praca uczestników (własnoręczne eksperymentowanie w parach).
– Podsumowanie doświadczenia, wypełnienie kart pracy.
– Interesujący, zaskakujący pokaz eksperymentów.

Młodzież przekonała się, że nauka chemii nie musi kojarzyć się wyłącznie z zapamiętywaniem wzorów, czy rozwiązywaniem trudnych zadań. Niewątpliwie eksperymenty chemiczne, szczególnie samodzielnie wykonywane, oswajają z nieznanymi dotąd zjawiskami i procesami, dostarczając przy tym jednocześnie wiele radości.

Comments are closed.