Higiena pracy

6 kwietnia 2020

Drodzy Rodzice, kochani Uczniowie!

Dzisiejsza szkoła przeniosła się do Waszych domów. Zdalne nauczanie to przede wszystkim nauka przed  monitorem. Dlatego też chcieliśmy przypomnieć o higienie pracy przy komputerze:

Jeśli zaś chodzi o najlepsze rady odnośnie prawidłowej postawy, to mamy dla Was kilka najważniejszych wskazówek  – jak uniknąć kłopotów ze zdrowiem wywołanych przez nieprawidłową postawę ciała przy pracy przy komputerze. Oto one:

• Ustaw wysokość krzesła tak, żeby siedzieć w pozycji wyprostowanej, lekko odchylonej do tyłu, z podparciem pleców. Oprzyj stopy mocno na podłodze. Zdobądź, o ile masz taką możliwość, specjalną nakładkę na podparcie, która zapewni Ci właściwe profilowanie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Krzesło z regulowaną wysokością bocznych oparć odciąży mięśnie przedramion.
  • Optymalna odległość od monitora to długość wyciągniętej ręki. Aby nie przeciążyć kręgosłupa szyjnego, ustaw monitor tak, żeby jego górna krawędź była na linii wzroku lub lekko poniżej.
  • Monitor, klawiatura oraz osoba pracująca powinny być w linii prostej, by uniknąć niepotrzebnych skrętów tułowia.
  • Ustaw monitor bokiem do okna. Każde inne ustawienie, na wprost, czy tyłem, sprawiają, że światło słoneczne oślepia pracującego, niekorzystnie wpływając na wzrok.
  • Aby nie zmęczyć nadgarstków, ustaw klawiaturę lub komputer na poziomie łokci lub nieco poniżej. Jeśli nie możesz tego zrobić, zainwestuj w żelową podkładkę.
  • Nie należy siedzieć z nogami założonymi jedna na drugą. Pod kolanami znajdują się dwie tętnice, których nacisk może wywoływać problemy z krążeniem.
  • Rób przerwy – przeciągnij się, zrób parę skłonów.
  • Jeśli teraz jest dla Ciebie czas , w którym długo uczysz się przed monitorem, to niech Twój czas wolny nie będzie związany z komputerem ( posłuchaj muzyki, pobaw się z psem).indeks