Biblioteka poleca

11 marca 2021

„Król węży”

Rewelacyjny debiut okrzyknięty Książką Roku 2016 w kategorii young adults przez cztery amerykańskie pisma literackie. Autor Jeff Zentner – srogo wytatuowany kompozytor i gitarzysta w kowbojskich butach – mieszka w Nashville, stolicy amerykańskiego folku (i obciachu). Jeśli wierzyć Wikipedii, jest niezłym muzykiem – nagrywał płyty z Iggym Popem i Nickiem Cave’em.

Ponure, zaściankowe miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych. Młodzieńcze życie Dilla nie jest łatwe. Nie dość, że czuje się napiętnowany przez trudną rodzinną sytuację, to dodatkowo w szkole traktowany jest jak odmieniec. Jedynym antidotum na cały ten wszechogarniający jad, jest jego przyjaźń z innymi wyrzutkami Travisem i Lydią. Historia wzlotów i upadków trójki przyjaciół, którzy za wszelką cenę chcą wyrwać się z tego nieprzyjaznego dla nich miejsca(…)

„Anna i Pan Jaskółka”

Kraków, rok 1939. Anna jest córką profesora lingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma 7 lat, ale już doskonale włada kilkoma językami.

Pewnego dnia ojciec Anny wychodzi z domu i jak zwykle w takiej sytuacji zostawia ją pod opieką przyjaciela, niemieckiego aptekarza. Tym razem jednak ojciec nie wraca, a aptekarz nie wyraża chęci, aby zaopiekować się dziewczynką. Anna nie wie, że Niemcy dokonali aresztowań w ramach czystki przedstawicieli polskiej inteligencji. Jest małą przestraszoną istotą, która nie może dostać się do zamkniętego mieszkania i nie wie, co ma ze sobą zrobić.

Na ulicy natyka się na dziwnego nieznajomego, który zwraca na nią uwagę. Próbuje dowiedzieć się czegoś o Annie, zadając jej pytania w rozmaitych językach, a gdy stara się ją ośmielić i zachęcić do rozmowy, zaczyna wydawać dźwięki, na które reagują ptaki(…)

„Andromeda

Ważne, by umieć przegrywać z godnością i nauczyć się wygrywać z pokorą.

Judyta, inteligentna i piękna uczennica maturalnej klasy, ma wszelkie warunki ku temu, by błyszczeć w towarzystwie, a jednak uparcie trzyma się na uboczu. Napięcie wokół dziewczyny przybiera na sile, kiedy nauczycielka zadaje uczniom projekt, a Judyta ma go przygotować w parze z najprzystojniejszym uczniem, kapitanem drużyny koszykarskiej, z którym chodzi Ola. Bieg wydarzeń gwałtownie przyspiesza, gdy okazuje się, że Szymona i Judytę łączy o wiele więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać – namiętność, przeszłość i związane z nią tajemnice(…)

„Tajemnica Złotych Wzgórz”

Bohaterką Tajemnicy Złotych Wzgórz jest Lisa, której fascynacją są konie. Przynajmniej były do momentu śmierci jej matki podczas jazdy konnej. Od tamtego tragicznego wydarzenia, dziewczyna ma wewnętrzny uraz do zwierząt. Wszystko zmienia się, gdy wraz z ojcem przeprowadzają się na wyspę Jorvik, gdzie dostaje on nową pracę. Niechętna do zmian Lisa poznaje na wyspie trzy koleżanki: Annę, Lindę i Alex, które również kochają konie, lecz nie tylko. Gdy dziewczyny się zaprzyjaźniają, Lisa zaczyna przełamywać swoją niechęć do zwierząt, szczególnie że na wyspie jest ich (…)

Next Post