Biblioteka poleca

24 marca 2021

JAJKO Akademia mądrego dziecka.

Przygody z nauką Jak sprawdzić wiek jajka? Skąd wiadomo, czy w środku jest kurczak? Dlaczego jedne jajka są jasne a inne ciemne? Czy skorupka może być przezroczysta? Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo są z natury ciekawe i chcą zrozumieć, jak działa świat. Warto to wykorzystać, zachęcając je do poszukiwania odpowiedzi za pomocą kreatywnych zabaw. Mali czytelnicy, wykorzystując proste składniki, sami odkryją podstawowe prawa nauki, przy okazji świetnie się bawiąc. Dzięki temu łatwiej przyswoją wiedzę i polubią uczenie. Naukowcy dowiedli bowiem, że 10% informacji przyswajamy czytając, 20% patrząc i słuchając, 30% patrząc, 50% patrząc i słuchając, 70% mówiąc i 90% – działając. I właśnie do takiej nauki zachęca seria Przygody z nauką, m.in. „Jajko”

„Dzień czekolady” Anna Onichimowska

Od czasu wypadku, w którym zginęła jego starsza siostra, rodzice Dawida żyją w nieustającej żałobie. Ich małżeństwo tego nie przetrwało, więc teraz Dawid mieszka tylko z mamą. Sam też nie pogodził się z tym, że siostra na zawsze odeszła. Pewnego dnia spotyka na swej drodze szaro-burą kotkę. Zaczyna wierzyć, że to jego siostra wraca do niego pod tą niepozorną postacią, by wspierać braciszka w trudnych chwilach. Od niedawna w sąsiedztwie wraz z mamą i ciocią mieszka Monika – do niedawna ogromnie wesoła, mała dziewczynka. Od pewnego czasu jednak boi się ona pewnej strasznej wiedźmy, która przychodzi do ich domu, zadaje mnóstwo pytań i chce zabrać Monikę do miejsca, gdzie jest bardzo dużo innych dzieci. Dziewczynka przecież ma swoją rodzinę i bardzo ją kocha. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami!

„Niezłe ziółko” Barbara Kosmowska

Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ? Nikt tak dobrze Eryka nie rozumie. Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania? To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest (…)

„Erik Vogler i (nie)prawdziwa dziewczyna ’’ Beatriz Oses Garcia

Uciekając przed makabrycznym zagrożeniem, Erik postanawia wyruszyć z babcią do Francji i towarzyszy jej w zjeździe absolwentów. Spotyka tam młodą dziewczynę, w której zakochuje się do szaleństwa. Sielanka jednak nie trwa długo. Vogler musi zmierzyć się z Albertem Zimmerem i tajemnicą z przeszłości, która nie daje o sobie zapomnieć. Od pierwszego rozdziału seria szokujących wydarzeń wciąga czytelnika w spiralę napięcia. Ekscentryczny, śmiesznie bojaźliwy, a do tego niesamowicie inteligentny. Bohatera książki Beatriz Osés po prostu nie da się nie lubić.