Biblioteka szkolna poleca

12 kwietnia 2021

“Realny świat” Sara Pennypacker

Literatura dziecięca ma za zadanie bawić odbiorcę i zapewniać mu wspaniałą rozrywkę. Czasami jednak zdarza się tak, że oprócz przygody, humoru i fantastycznych zdarzeń, niesie ona również piękną, bezcenną i poruszającą lekcję życia, która z pewnością pozostanie w pamięci czytelnika na długie lata. Taką pozycją jest właśnie najnowsza powieść Sary Pennypacker pt. “Realny świat”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Iuvi. Głównym bohaterem książki jest jedenastoletni chłopiec o imieniu Ware, który wyraźnie odróżnia się od swych rówieśników tym, że lubi samotność, ciszę, spokój i niezwykłe wyprawy do świata własnej wyobraźni. Tym bardziej nie może dziwić fakt, że narzucona mu przez rodziców wizja wakacyjnej półkolonii w mieście, nie budzi jego entuzjazmu. Jednak podczas pierwszej wizyty w domu kultury odnajduje on w jego pobliżu niezwykłe miejsce(…)

„Willa, dziewczyna z lasu” Beatty Robert

„Poruszaj się bez dźwięku. Kradnij i nie zostawiaj śladów”, słyszała od kiedy skończyła pięć lat. I jeszcze: „Nie ma żadnego «j a». Jest tylko «m y»”. Przyszła na świat w Głuchej Jamie, która od zarania była domem Feiran. Dziś już tylko nieliczni członkowie jej klanu umieli rozmawiać z roślinami oraz zwierzętami i wykorzystywać magiczne moce przyrody. Willa potrafiła to dzięki naukom babki, leśnej czarownicy. Była jednym z jutów, małoletnich złodziei. Pod osłoną nocy okradała legowiska białych osadników zwanych światłolubami, żeby zapewnić byt reszcie klanu. Powinna ich nienawidzić! Brutalnie wtargnęli w jej świat. Uzbrojeni w piły i w bum-pałki uśmiercali drzewa i leśnych ludzi, podobno także rodziców Willi oraz jej siostrę bliźniaczkę. Dziewczynka słabo to pamiętała, ale nie mogła zapomnieć pełnego czułości wyrazu twarzy światłoluba, kiedy odkrył, że postrzelony przez (… )

„Albercie, ty złodzieju!” Gunilla Bergstrom

Koledzy i koleżanki wytykają Alberta palcami. Oskarżają go o coś, czego nie zrobił. Jak ma im udowodnić, że to nie on? Tak bardzo chciałby być znowu zwyczajnym Albertem, a nie tym, za kogo go uważają! Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy (…)

„Król, który zakazał ciemności” Emily Haworth-Booth

Dawno temu był sobie chłopiec, który cierpiał na nyktofobię, czyli strach przed ciemnością. Zamiast stawić jej czoła, czekał na dzień kiedy z księcia stanie się królem i będzie mógł jej zakazać. Korzystając z pomocy doradców, sprytnie wprowadził swój plan w życie, tak by poddani przyklasnęli jego pomysłowi i odrzucili złą ciemność. Ciągnący się bez końca dzień zaczął jednak dawać się ludziom we znaki. Wszyscy tęsknili za nocą i snem. Tylko czy rozkaz króla da się odwołać? Czy głowa państwa zaakceptuje ciemność, skoro boi się jej od najmłodszych lat? Sięgnijcie po książkę i sprawdźcie.