Nasza Szkoła Pamięta!

27 października 2021

W październiku uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji „Szkoła pamięta”. Jest to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Akcja „Szkoła pamięta” rozpoczęła się w 2019 roku. W pierwszej edycji przedsięwzięcia uczestniczyło 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Młodzi ludzie ze swoimi nauczycielami realizowali różnorodne działania upamiętniające: odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W 2020 roku w akcji wzięło udział 6 222 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju. W inicjatywę włączyło się także 40 polonijnych placówek oświatowych z całego świata.

Uczniowie i nauczyciele na różne sposoby starali się upamiętniać lokalnych bohaterów, lepiej poznać historię swojego regionu oraz uczcić ważne rocznice historyczne. W 2020 roku ze względu na pandemię COVID-19 zachęcaliśmy przede wszystkim do działań on-line i o charakterze multimedialnym.

W tym roku w naszej szkole każda klasa zaplanowała wraz z wychowawcą działania w ramach akcji „Szkoła Pamięta”, które realizujemy w dniach 28 – 29 października. Relacja wkrótce.