Biblioteka szkolna poleca

5 października 2021

 „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę”  Werner Holzwarth

Zwierzęta można rozpoznać nie tylko po dźwiękach, jakie z siebie wydają, albo po śladach, które pozostawiają po sobie w ziemi, w śniegu lub na łące. Zwierzęta różnią się między sobą także tym, jak się „załatwiają”. Kret szukał początkowo na ślepo. Na szczęście trafił przypadkiem na dwoje świadków, którzy w tej dziedzinie byli nie lada specjalistami. Od much otrzymał wskazówkę, która pomogła mu się w końcu zemścić. Na kim? Jak w każdym porządnym kryminale także i tu nie od razu wiadomo, kto jest złoczyńcą…


„Zakazane miejsca na świecie” Patrick Makin

A gdyby ktoś ci powiedział, że możesz polecieć magicznym dywanem do zakazanych miejsc na świecie? Wskakuj, ruszamy! Co upiornego jest w japońskiej wyspie Hashima, że wstęp na nią został surowo wzbroniony? Czy amerykańska baza wojskowa – Strefa 51 – rzeczywiście ukrywa prawdę o istnieniu UFO? Bo jeśli nie, to dlaczego nie można tam wejść? Słyszałeś o labiryntach pełnych ludzkich kości w paryskich katakumbach? Dla zwiedzających jest dostępna tylko ich niewielka część. Niejeden śmiałek zapuścił się jednak głębiej, lecz przepadł bez wieści… A może chciałbyś wejść do uśpionego wulkanu lub dotrzeć na samo dno Rowu Mariańskiego?


 „Lato Adeli” Agnieszka Wolny – Hamkało

Zwyczajne blokowisko, zwyczajne lato, choć może tym razem nieco bardziej lepkie – od gorąca i wrażeń. Czas długich dni, ciepłych nocy; świat z dorosłymi, choć bez ich realnej obecności. Momenty, kiedy „coś” się wydarza. Co dokładnie? Trudno to nazwać jednym słowem. Agnieszka Wolny-Hamkało odsłania kolejne kadry z życia Adeli. Nie mamy jednak pewności, kim jest bohaterka. Dziewczynką, dziewczyną, kobietą? W końcu – ile ma lat? Nadaje imiona kamieniom, czasami przeklina, bierze długie kąpiele w pianie, biega nago nad rzeką. Miewa sny o erotycznym zabarwieniu (a może to nie sny?)…


„Wszystko jest możliwe” Magda Papuzińska

To historia niepełnosprawnego chłopca, który nie chodzi, nie mówi, ale patrzy, widzi czuje. Inni ludzie nie wierzą w to, dla nich jest tylko zbędnym balastem, który już dawno miał umrzeć. Zadziwił jednak wszystkich i żyje, żyje 13 lat. Książka pokazuje całe spektrum uczuć, które towarzyszą pojawieniu się w domu niepełnosprawnego, który jest skazany na czyjąś pomoc. Widać też jak wielką jest miłość matczyna. Zarówno w tej książce, jak i innych o tej tematyce, a nawet w życiu w większości przypadków matka zawsze zostaje przy dziecku. A ojciec? Ojca przerasta posiadanie chorego dziecka, mówi, że niestety nie jest w stanie znieść tego i pokochać dziecka. I …

Comments are closed.

Skip to content