Matematyczne smaki – warsztaty kulinarne z elementami matematyki
w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku
Zadanie nr 40 – Słupski Budżet Obywatelski
Marzec – grudzień 2023
Matematyczne smaki to cykl warsztatów kulinarnych z elementami matematyki dla dzieci w wieku 7 – 14 lat prowadzony w dwóch grupach wiekowych (1 grupa dzieci klas I – III oraz 1 grupa dzieci klas IV – VIII). Warsztaty odbywać się będą dla każdej grupy w wymiarze 2h tygodniowo. Łącznie odbędzie się 40h zajęć w cyklach:
– marzec – czerwiec 2023 r. – dzieci z klas I – III – 20 godzin (10x2h)
– wrzesień – grudzień 2023 r. – dzieci z klas – IV – VIII – 20 godzin (10x2h)
Zajęcia odbywać się będą w pracowni w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku. Celem warsztatów jest kształtowanie kulinarnych zainteresowań u dzieci i młodzieży, propagowanie zdrowego odżywiania oraz kształcenie kompetencji matematycznych poprzez zastosowanie matematyki w praktyce. Zajęcia obejmować będą przygotowanie potraw i ich wyeksponowanie oraz najważniejsze zagadnienia z zakresu organizacji i higieny żywienia. W czasie zajęć poruszane są także takie tematy jak wartości odżywcze produktów spożywczych, jadłospis nastolatka, zdrowe odżywianie, zasady BHP w kuchni. Uczniowie będą w praktyce rozwijać umiejętności matematyczne poprzez odmierzanie, przeliczanie jednostek, posługiwanie się miarami, wykorzystywanie instrukcji wykonania.
Warsztaty kulinarne prowadzić będzie pani Marta Gołębska – mgr dietetyki, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nauczyciel przedmiotów gastronomicznych. Specjalizuje się w żywieniu zbiorowym typu zamkniętego
w szczególności dzieci oraz bezpieczeństwem żywności. Pasjonatka zdrowego gotowania dla swoich małych pociech.
Warsztaty kulinarne z elementami matematyki to zajęcia, które nie tylko rozwijają zainteresowania kulinarne dzieci
i młodzieży, ale również mają duży wpływ na rozwój kompetencji miękkich. Podczas wspólnego gotowania uczniowie nabędą nie tylko praktycznych umiejętności potrzebnych w codziennym życiu związanych z przygotowaniem potraw, eksponowaniem ich i nakrywaniem do stołu, niemarnowaniem żywności, ale również nauczą się współpracy w grupie, kooperacji, bycia razem, smakowania nowego, rozmów o jedzeniu i przede wszystkim wspaniałego gotowania. Ta umiejętność da dzieciom moc i poczucie sukcesu, usamodzielnia je i nauczy dokonywania zdrowszych wyborów. Wspólne gotowanie będzie rozwijało kompetencje matematyczne, poprzez uświadomienie uczniom szerokiego zastosowania matematyki w praktyce, operowanie pojęciami matematycznymi, przeliczaniem miar i odmierzaniem produktów. Młodsza grupa wiekowa dodatkowo wzmocni motorykę małą i umiejętności manualne. Udział w zajęciach przyniesienie korzyści związane z kształtowaniem zdrowych nawyków żywieniowych. Zadanie przyniesie wiele korzyści dzieciom i młodzieży oraz wpłynie na rozwój ich umiejętności praktycznych i interpersonalnych.
Matematyczne smaki
Zakończyliśmy ostatnie „Matematyczne smaki”! Uczniowie stworzyli śnieżne bałwanki z masy twarogowej, precyzyjnie odważając składniki. Pomimo braku śniegu za oknem, u nas zagościła zimowa magia smaku!
Matematyczne smaki
Dzisiaj w naszej kuchni w ramach warsztatów kulinarnych Matematyczne smaki odbyła się podróż do Japonii. W ramach tego uczestnicy przygotowali aromatyczne sushi z łososiem, tuńczykiem, papryką, marchewką i awokado. Matematyczna zagadka na dziś brzmi: ile rolek przygotuje jedna osoba, jeżeli mamy do podziału 12 liści nori? Podziel się swoją odpowiedzią!
Matematyczne smaki
W kuchni dzisiaj zapachniało! 🍝👨🍳
Uczestnicy naszych warsztatów kulinarnych tworzyli spaghetti alla carbonara! Cóż to była za radość i uczta dla podniebienia. 🤩🍽️
Ale nie zapomnieliśmy o matematyce! 🧮 Zadanie dnia brzmiało: jeśli mamy ćwierć cebuli, to jaka część cebuli trafiła do tego wyjątkowego dania? 🤔
Matematyczne smaki
Dzisiaj na zajęciach kulinarnych wkroczyliśmy w klimat jesieni! Wspólnie wypiekaliśmy pyszne babeczki marchewkowe, odkrywając kulinarne możliwości warzyw. Ale to nie koniec atrakcji! Postawiliśmy przed sobą matematyczne wyzwanie: jak sprytnie podzielić 17 babeczek między 6 osób? Zaskakująco smaczne i logiczne rozwiązania znalazły się na stole!
Matematyczne smaki
Dzisiejsze kulinarne warsztaty były niezwykłe! Wyzwaniem było nie tylko przygotowanie bananowo-jogurtowych deserów i tortilli z kurczakiem i warzywami, ale także rozwiązanie matematycznych zagadek. Naszym zadaniem było obliczenie potrzebnych składników dla całej drużyny znając przepis dla tylko jednej osoby. Okazało się, że matematyka smakuje równie dobrze co nasze pyszne dania!
Matematyczne smaki
Czy jemy dziś 1/4 czy 1/8 pizzy?
Takie pytanie zadawali sobie uczniowie klas 1-3 na kolejnych zajęciach warsztatów kulinarnych „Matematyczne smaki” SBO.
Matematyczne smaki – GRUPA 2, warsztaty nr 3
Dzisiaj na warsztatach „Matematyczne smaki” w ramach Budżetu Obywatelskiego kucharze z klas 1-3 zmagali się z krojeniem dużej ilości warzyw, które były niezbędnym dodatkiem do domowej tortilli. Uczniowie mieli tez matematyczne zadania – jak podzielić 21 placków tortilli na 8 osób, aby każdy był najedzony? 🙂
Matematyczne smaki – GRUPA 2, warsztaty nr 2
Dzisiaj dowiedzieliśmy się dlaczego warto jeść śniadanie i przygotowaliśmy pyszne posiłki: zabawną owsiankę, tosty z dodatkami oraz jajka smażone w ciekawych kształtach.
Nie zabrakło elementów matematyki, kroiliśmy trójkąta, koła i wycinaliśmy kwadraty.