Biblioteka szkolna czynna jest
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do godziny 15.30


„Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Punktualnie o 10.00 wyruszyliśmy w kierunku szkolnego boiska i placu zabaw. Korzystając z doskonałej pogody uczniowie klasy 1a, 1b, 2a i 2b mieli okazję poczytać swoje ulubione książki i zrelaksować się przed kolejnymi zajęciami w szkole. Zachęcamy wszystkich do takiej formy spędzania czasu – na pewno poprawi to pamięć, koncentrację i rozwinie wyobraźnię.


Nauka przez zabawę – „Mała Szkółka Lalkarska”

Dzięki bardzo dobrej współpracy biblioteki szkolnej z Pomorską Biblioteką Pedagogiczną, w dniu 31.05.2023 r. klasa 3a miała możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach „Mała Szkółka Lalkarska”. Instruktorzy z Teatru Lalki „Tęcza” najpierw przeprowadzili z uczniami aktorską rozgrzewkę, a następnie ciekawie opowiadali czym różnią się lalki teatralne: pacynka, kukła oraz muppet inaczej nazywany pyskówką:) Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach, a w końcowej części spotkania czekała na nie niespodzianka – mogły same wyreżyserować i przedstawić krótką sztukę teatralną. Dziękujemy Instruktorom z Teatru Lalki „Tęcza” oraz Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej za bardzo interesujące warsztaty.


Liga szachowa „Jedynki”

Naszą bibliotekę opanowało szaleństwo rywalizacji strategicznej – trwają rozgrywki ligi szachowej „Jedynki”. Gramy na 11 szachownicach – podczas „Spotkań przy szachach”, zajęć opiekuńczych, przerw między lekcjami i kiedy tylko to jest możliwe… Do rozgrywek zapisało się dużo uczniów i uczennic, rywalizacja jest zacięta, ale przebiega zgodniez zasadami „Fair Play”. Zawodnicy znakomicie się organizują – wiedząc jakich przeciwników mająw swojej kategorii wiekowej sami odnajdują się w szkolei przychodzą do biblioteki aby rozegrać partie. Planowany termin zakończenia zawodów to początek czerwca 2023.

Jednocześnie przypominamy, że od 8 maja z powodu zmiany planu lekcji „Spotkania przy szachach” dla niektórych klas odbywają się w innych godzinach. Zapraszamy uczestników do biblioteki w celu uzyskania informacji.


Konkurs ze znajomości baśni Andersena

W marcu uczniowie klas 1-3 zmierzyli swoje siły w konkursie ze znajomości baśni Andersena.

Stopień trudności zadań był różny dla każdego poziomu klas. Pierwszaki narysowały ilustracje do ulubionych baśni. Uczniowie z klas 2 wyrzeźbili postacie baśniowych bohaterów, a trzecioklasiści wykonali lapbooki. Wszystkie prace konkursowe były przepiękne, bardzo pomysłowe i wyjątkowo starannie wykonane.

Jury miało bardzo trudne zadanie, żeby przyznać nagrody dla najlepszych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom konkursu!

W klasach 1 najpiękniej narysowały:

Zuzia Szymańska z klasy 1a
Jagoda Sujka z klasy 1a
Klara Kosik z klasy a

W klasach 2 najlepsze rzeźby zrobiły:

Iga Czekała z klasy 2a
Nadia Stepanowska z klasy 2b

Nagrodę Specjalną zdobyła klasa II b za wykonaną wspólnie przez wszystkich uczniów rzeźbę z masy solnej

W klasach 3 najwspanialsze lapbooki wykonały:

Zosia Kędzierska z klasy 3a
Majka Rajnert z klasy 3a
Masza Zaika z klasy 3a
Tatiana Ziemienowicz z klasy 3a
Zuzia Szwugier z klasy 3b
Lenka Pyzio z klasy 3b
Nadia Wójcik z klasy 3b


„Złam głowę”

Biblioteka szkolna zaprosiła Czytelników do wspólnej zabawy „Złam głowę i wygraj górę słodkości”.
Zadanie polegało na wypożyczeniu książki, a następnie odgadnięciu, bez liczenia, ile sztuk cukierków jest w słoiku.
W dniu 8 Marca do gry przystąpiły Kobietki z klas 1-8 i najlepsze oko miała Natalia Miązek z klasy 1a.
Z kolei Panowie z klas 1-8 łamali głowy w dniu 1 Kwietnia:-)To nie jest prima aprilis – cukierkami podzielili się Natan Kępa – Ochenkowski z kl. 2b i Patrick Aduizue z kl. 3b.
Góry słodyczy powędrowały do klas Zwycięzców!!!

Dziękujemy wszystkim za udział! Zapraszamy do biblioteki na kolejne łamanie głowy w czerwcu na Dzień Dziecka :-)))


„Symultana szachowa”

15.02.2023 r. w naszej bibliotece odbyła się pierwsza symultana szachowa, czyli mecz w którym jeden szachista gra jednocześnie z kilkoma przeciwnikami, a każdy z nich rozgrywa partię na swojej szachownicy. Jest to bardzo popularna forma propagowania szachów, podczas której teoretycznie słabsi zawodnicy sprawdzają swoje umiejętności z lepszym przeciwnikiem. Tym razem nasi młodzi szachiści z klas 1-2 zagrali przeciwko uczniowi klasy 8 – Filipowi. Wbrew początkowym obawom wszyscy świetnie sobie poradzili. Partie były wyrównane, co świadczy o tym że w poznawaniu tajników „królewskiej” gry uczestnicy „Spotkań przy szachach” poczynili już postępy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nauczyć się podstaw lub doskonalić już nabyte umiejętności.


„Klan Książkożerców” i „Książkożerca miesiąca”

Przypominamy, że konkursy trwają do końca maja 2023 roku. W rywalizacji czytelniczej klas 4 – 8 po I półroczu prowadzi klasa 4b, a w kategorii młodszej klasa 3a. Najlepszą czytelniczką naszej szkoły po I semestrze została Natasza Lesiak z klasy 2b, która wypożyczyła 32 książki. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję czytelniczą.


Biblioteka – „Centrum wiedzy i rozrywki”

W naszej bibliotece można nie tylko wypożyczać ciekawe książki, odrabiać lekcje i przygotowywać się do zajęć, rozmawiać na temat literatury czy korzystać z komputera. Organizujemy także projekcje tematycznych filmów oraz konkursy. Uczniowie mogą również uczestniczyć w zajęciach szachowych lub zintegrować się poprzez interesujące zabawy: „Poszedł Marek na bazary”, „Co o mnie wiesz?”, „Gabinet figur woskowych”, Zgadnij kim jesteś”, itp. W czasie długich przerw gościmy czytelników, którzy w ciszy relaksują się z książkami. Obecnie organizujemy projekcje świątecznych filmów: „Renifer Niko ratuje brata”, „Mikołaj i spółka” i „Artur ratuje gwiazdkę”.              
Zapraszamy do biblioteki!


Edukacja morska w bibliotece

Książkożercy z naszej szkoły chętnie czytają o wszystkim, co dotyczy mórz i oceanów. Biblioteka szkolna proponuje arcyciekawe książki i filmy. Na lekcjach uczniowie poznają tajniki żeglarstwa i nawigacji, uczą  się o historii  odkryć geograficznych oraz wiedzą prawie wszystko o znanych podróżnikach. Z ogromnym zainteresowaniem oglądają filmy o piratach. Na projekcję można nadal  umawiać się w bibliotece. Wkrótce zaprosimy do  uczniowskiej galerii prac plastycznych związanych tematycznie ze wszystkim, co jest na fali…


Pasowanie na czytelników

W dniach 23-24.11.2022 r. odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Podczas spotkania pierwszoklasiści poznali zasady obowiązujące w bibliotece, różne możliwości spędzania w niej czasu. Następnie wysłuchali opowieści o budowie książki i sami aktywnie udzielali informacji jak należy o nią dbać. Podczas uroczystego pasowania na czytelników najgrubszą księgą z naszej biblioteki, dzieci otrzymały także nagrody: książki „Pierwsze abecadło” w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” oraz zakładki. Dodatkowymi niespodziankami były – projekcja filmu animowanego „Przygody Hydronautów” oraz możliwość wypożyczenia pierwszych książek.


Zwiedzanie Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej

25.10.2022 r. to dzień wizyty klasy 7a z nauczycielami w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej. Podczas spotkania nie tylko zwiedziliśmy wypożyczalnię i  czytelnię, ale także zobaczyliśmy wyposażenie klasy szkolnej sprzed wielu lat. Kolejnymi odwiedzanymi pomieszczeniami były: archiwum oraz szuflandia z historycznymi przedmiotami: aparatami, maszynami do pisania, projektorem, radiem i magnetofonem szpulowym. Panie pokazały nam również  windę, która została odnaleziona podczas prac remontowych w budynku. Kolejnym punktem naszej wycieczki była projekcja filmu w sali konferencyjnej. Na końcu uczniowie w nagrodę za swoje dobre zachowanie zostali obdarowani pamiątkami. Dziękujemy Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej za możliwość uczestniczenia w ciekawym  spotkaniu.


Rekord zaczytanej „Jedynki”

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza szkoła wzięła udział w biciu rekordu jak największej liczby czytających uczniów w jednym czasie. W czasie piątkowej długiej przerwy zgromadziło się razem, uwaga… 209 osób z książkami! Można było zobaczyć czytelników praktycznie w każdym miejscu naszej biblioteki szkolnej.                     
Dziękujemy za przyłączenie się do akcji i integrację. 


Ogólnopolski Dzień Czytania

29.09 obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Czytania. Biblioteka szkolna zaprosiła klasy młodsze na spotkanie
z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz prozą Waldemara Cichonia i Danuty Parlak.

W przepięknym czytaniu „Lokomotywy” oraz „Na straganie” usłyszeliśmy:

  • Igę Czekałę, Karolinkę Szymanowską i Janka Oleksiuka z klasy 2a
  • Huberta Trompetelera, Wiktora Belewandera, Nataszę Leśniak, Stanisława Tsybenko, Emila Drużnego, Maję Drążek, Kacpra Bonata, Nikodema Drabika i Julkę Grela z klasy 2b
  • Zuzię Szymańską, Artema Yaroshenko i Gracjana Jurkowaleńca z klasy 1a
  • Kacpra Biernackiego i Marcelinę Heydebrecką z klasy 1b

Klasy starsze posłuchały o przygodach łobuziaka Cukierka i poznali perypetie Pani Wrony w kapeluszu. Pięknie przeczytali nam:

  • Andrij Kolesnyk, Oliwier Wysota, Tomek Sas i Lenka Bujak z klasy 3a
  • Jan Choroba, Maja Rajnert, Filip Grzenkowicz, Zuzanna Klimkowska, Natalia Wójcik, Emilia Nawotka i Jakub Kołtun
    z klasy 3b

Dziękujemy uczniom za udane spotkanie z literaturą w bibliotece szkolnej.

Dziękujemy Paniom Wychowawczyniom za współpracę z biblioteką i przygotowanie uczniów.

Dziękujemy Wolontariuszom z klasy 8c za nieocenioną pomoc w działaniach biblioteki szkolnej: Zuzi Winnickiej, Hani Kucharskiej i Martynie Batruch.


„Spotkania przy szachach”

Od 26 września 2022 roku odbywają się w naszej bibliotece „Spotkania przy szachach”. „Królewska” gra zwiększa umiejętność logicznego myślenia oraz doskonali koncentrację i kształtuje osobowość. Uczniowie na zajęciach uczą się od podstaw, podnoszą poziom już nabytych umiejętności, ale również wyciszają się i spędzają czas w miłej atmosferze. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach 14.30 – 15.15, wtorki 11.45 – 12.30 i środy 13.40 – 14.25. W przypadku chęci uczestnictwa, ale braku możliwości dopasowania do wyżej wymienionych terminów, proszę skontaktować się
z nauczycielem bibliotekarzem. Zapraszamy!

Skip to content