Biblioteka szkolna czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 7:30 16:30
Wtorek 7:30 – 16:00
Środa 9:45 – 10:45
12:30 – 16:00
Czwartek 7:30 – 10:30
11:30 – 15:00
Piątek 7:30 –12:30

ROK SZKOLNY 2023/2024

Sukces w finale Warcabowych Mistrzostw Słupska klas 1-3

W dniu 12 czerwca 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 1 uczestniczyła w finale Warcabowych Mistrzostw Słupska klas 1-3. Nasze dwie reprezentantki walczyły bardzo dzielnie, dobrze się bawiły i nawzajem się wspierały. Iga Czekała (kl.3a) wywalczyła tytuł wicemistrza Słupska, a Kaja Kacprzak (kl.1a), która była najmłodszą uczestniczką zawodów zdobyła 5 miejsce. Gratulacje, dla naszych uczennic był to pierwszy start w turnieju tej rangi.


„Szachy w plenerze”

Idąc śladem czytających uczniów w ramach międzynarodowej akcji „Czytanie na Polanie”, korzystając z pięknej pogody, postanowiliśmy zorganizować ostatnie zajęcia szachowe w tym roku szkolnym na świeżym powietrzu. 28 maja 2024 r. nasi młodzi szachiści przypomnieli sobie wszystkie zdobyte wiadomości i umiejętności. Następnie poznali czym jest zasada fair play podczas rozgrywek i w otoczeniu zieleni zagrali partie towarzyskie. Podczas zajęć odwiedziła nas pani dyrektor Ewa Chochuł. Zachęcamy wszystkich pasjonatów szachów do takiej zmiany miejsca rozgrywek szachowych. Wpłynie ona korzystnie nie tylko na rozwój naszych zdolności koncentracji i logicznego myślenia, ale również na zdrowie całego organizmu.


Czytanie na Polanie 2024”
Biblioteka szkolna oraz świetlica zorganizowały spotkanie w ramach międzynarodowej akcji czytelniczej „Czytanie na Polanie 2024”. 24.05.2024 r. uczniowie mogli wysłuchać ciekawych opowiadań czytanych przez swoich nauczycieli oraz samodzielnie zrelaksować się z ulubioną książką na świeżym powietrzu. Akcja jest organizowana w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, a główne cele wydarzenia to promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz integracja. Podczas pięknej pogody, w otoczeniu zieleni spędziliśmy miłe przedpołudnie i pamiętajmy – warto czytać!


„Cicha przerwa”
Wychodząc naprzeciwko prośbom uczniów oraz integrując się z innymi szkołami w akcji ogólnopolskiej „W bibliotece damy ci spokój”, od marca wprowadziliśmy w naszej bibliotece „Cichą przerwę”. W czasie 09.40-09.50 nie wypożyczamy i nie oddajemy książek, nie gramy w szachy, nie rozmawiamy. Podczas tej przerwy uczniowie mogą odpocząć, poczytać swoje ulubione książki. Na pozostałych przerwach zapraszamy do korzystania z pozostałych, ciekawych możliwości spędzenia czasu w naszej bibliotece szkolnej.


Druga edycja ligi szachowej „Jedynki” i turniej warcabów.

Druga edycja ligi szachowej „Jedynki” zakończona! Łącznie rozegraliśmy ponad 500 partii! Do turnieju zapisało się 35 uczniów naszej szkoły. Partie były rozgrywane na przerwach oraz podczas zajęć szachowych, w okresie styczeń – luty 2024 r., z ograniczeniem czasowym na partię 10 minut. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i rozegrali mecze systemem „każdy z każdym”. Następnie czterech najlepszych zawodników z każdej grupy awansowało do ćwierćfinałów, gdzie o awans do półfinałów zagrali do dwóch wygranych partii. Następnie rozegraliśmy mecz 3 miejsce (do trzech wygranych partii) i wielki finał (do pięciu wygranych partii). Po pięknej i zaciętej walce finałowej, mistrzem szkoły w roku szkolnym 2023/2024 został Kacper Rubinowicz (7b), a wicemistrzem Mikhailo Kyryliuk (8a). Trzecie miejsce wywalczył Makovii Yevhenii (8a) pokonując Yegora Samygina (7b). Wszyscy wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę na zawodach.

Rozegraliśmy również turniej warcabów, do którego zgłosiło się 15 osób. Uczniowie zagrali systemem każdy z każdym, a następnie dwóch najlepszych graczy spotkało się w finale. Mistrzem naszej szkoły w warcabach jest Yegor Samygin (7b), który pokonał Kacpra Rubinowicza (7b). Trzecie miejsce zdobył Marcel Solak (8a). Dwóch uczniów (mistrz i wicemistrz) będzie rywalizować w turnieju międzyszkolnym.


Konkurs biblioteczny „Mój projekt okładki ulubionej książki”

Czteroosobowe jury rozstrzygnęło nasz konkurs biblioteczny. Uczestnicy stworzyli własne projekty okładek ulubionych książek, prace były odzwierciedleniem ich wyobraźni i pomysłowości.
Po głosowaniu każdego nauczyciela z jury i zsumowaniu punktów, przedstawiono wyniki zgodne z wymaganą punktacją zawartą w regulaminie konkursu:

Klasy I-III:
I miejsce  – Michał Kołtun kl. 2a „Smoki” (12 pkt)
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Nadia Miązek kl. 2a „Mała biała rybka” (5 pkt)

Klasy IV-VIII:
I miejsce – Daria Baran kl. 6a „Błękitna kropka” (12 pkt)
II miejsce – Zuzanna Margas kl. 6a „W pustyni i w puszczy” (7 pkt)
III miejsce –  nie przyznano

Gratulacje dla wszystkich uczestników.


Pasowanie na czytelnika

29 listopada 2023 r. naszą bibliotekę odwiedziły klasy pierwsze. Na początku uczniowie wysłuchali bajki o zmęczonej książce i poznali zasady obowiązujące podczas wypożyczeń. Następnie panie dyrektor i wicedyrektor dokonały pasowań najgrubszą księgą, a dzieci dostały prezenty – książki „Wnuczka antykwariusza”, pozyskane w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek”. Nastał też długo wyczekiwany moment od początku roku szkolnego– wyboru pierwszej książki do przeczytania w domu.


„Przerwa na czytanie”

W dniu 27.10.2023 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Słupsku uczestniczyła w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasz tegoroczny wynik to 212 osób, a czytających nauczycieli oraz uczniów można było spotkać w bibliotece szkolnej, klasach i na korytarzu. W tym dniu wypożyczono również kilkadziesiąt książek. Podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w czytelniczej przygodzie.


Zaproszenie do „nowej” biblioteki

Zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki po reorganizacji. Został zmieniony wystrój i ustawienia regałów, pojawiły się nowe meble oraz trzy już czynne stanowiska komputerowe. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom uczniów – mają oni  umożliwiony wolny dostęp do półek z książkami. Kontynuowane są zajęcia szachowe – jest jeszcze kilka wolnych miejsc, posiadamy także nowe gry planszowe. Organizowane są lekcje biblioteczne, w ostatnim tygodniu uczniowie przypominali sobie  rodzaje słowników i doskonalili umiejętność prawidłowego wyszukiwania haseł. Biorąc pod uwagę zwiększoną liczbę odwiedzin naszego „Centrum wiedzy i rozrywki” oraz pozytywne opinie, widać  że podobają się zmiany. Ze swojej strony dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do tak dużego udoskonalenia biblioteki szkolnej.
Uczniów zapraszam również do udziału w konkursach bibliotecznych: wewnętrznego „Mój projekt okładki ulubionej książki” – prace malowane, rysowane, wyklejane, itp. można przynosić do końca listopada 2023 r. oraz wojewódzkiego „Mole książkowe” – zgłoszenia chętnych dwóch osób z klas 6-8 lubiących czytać i sprawnie posługujących się pocztą elektroniczną oraz Internetem, przyjmuję w bibliotece do dnia 17.11.2023 r.  Informuję także, że 27 października (piątek)  nasza szkoła bierze udział w międzynarodowej edycji akcji „Przerwa na czytanie”. Klasy mogą przychodzić w tym dniu podczas wszystkich przerw  do biblioteki, ale również czytać w dowolnym miejscu naszej szkoły. Proszę nauczycieli o policzenie zaangażowanych swoich uczniów oraz zrobienie kilku zdjęć.  



ROK SZKOLNY 2022/2023

„Jak nie czytam, jak czytam”

7 czerwca nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Punktualnie o 10.00 wyruszyliśmy w kierunku szkolnego boiska i placu zabaw. Korzystając z doskonałej pogody uczniowie klasy 1a, 1b, 2a i 2b mieli okazję poczytać swoje ulubione książki i zrelaksować się przed kolejnymi zajęciami w szkole. Zachęcamy wszystkich do takiej formy spędzania czasu – na pewno poprawi to pamięć, koncentrację i rozwinie wyobraźnię.


Nauka przez zabawę – „Mała Szkółka Lalkarska”

Dzięki bardzo dobrej współpracy biblioteki szkolnej z Pomorską Biblioteką Pedagogiczną, w dniu 31.05.2023 r. klasa 3a miała możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach „Mała Szkółka Lalkarska”. Instruktorzy z Teatru Lalki „Tęcza” najpierw przeprowadzili z uczniami aktorską rozgrzewkę, a następnie ciekawie opowiadali czym różnią się lalki teatralne: pacynka, kukła oraz muppet inaczej nazywany pyskówką:) Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach, a w końcowej części spotkania czekała na nie niespodzianka – mogły same wyreżyserować i przedstawić krótką sztukę teatralną. Dziękujemy Instruktorom z Teatru Lalki „Tęcza” oraz Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej za bardzo interesujące warsztaty.


Liga szachowa „Jedynki”

Naszą bibliotekę opanowało szaleństwo rywalizacji strategicznej – trwają rozgrywki ligi szachowej „Jedynki”. Gramy na 11 szachownicach – podczas „Spotkań przy szachach”, zajęć opiekuńczych, przerw między lekcjami i kiedy tylko to jest możliwe… Do rozgrywek zapisało się dużo uczniów i uczennic, rywalizacja jest zacięta, ale przebiega zgodniez zasadami „Fair Play”. Zawodnicy znakomicie się organizują – wiedząc jakich przeciwników mająw swojej kategorii wiekowej sami odnajdują się w szkolei przychodzą do biblioteki aby rozegrać partie. Planowany termin zakończenia zawodów to początek czerwca 2023.

Jednocześnie przypominamy, że od 8 maja z powodu zmiany planu lekcji „Spotkania przy szachach” dla niektórych klas odbywają się w innych godzinach. Zapraszamy uczestników do biblioteki w celu uzyskania informacji.


Konkurs ze znajomości baśni Andersena

W marcu uczniowie klas 1-3 zmierzyli swoje siły w konkursie ze znajomości baśni Andersena.

Stopień trudności zadań był różny dla każdego poziomu klas. Pierwszaki narysowały ilustracje do ulubionych baśni. Uczniowie z klas 2 wyrzeźbili postacie baśniowych bohaterów, a trzecioklasiści wykonali lapbooki. Wszystkie prace konkursowe były przepiękne, bardzo pomysłowe i wyjątkowo starannie wykonane.

Jury miało bardzo trudne zadanie, żeby przyznać nagrody dla najlepszych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom konkursu!

W klasach 1 najpiękniej narysowały:

Zuzia Szymańska z klasy 1a
Jagoda Sujka z klasy 1a
Klara Kosik z klasy a

W klasach 2 najlepsze rzeźby zrobiły:

Iga Czekała z klasy 2a
Nadia Stepanowska z klasy 2b

Nagrodę Specjalną zdobyła klasa II b za wykonaną wspólnie przez wszystkich uczniów rzeźbę z masy solnej

W klasach 3 najwspanialsze lapbooki wykonały:

Zosia Kędzierska z klasy 3a
Majka Rajnert z klasy 3a
Masza Zaika z klasy 3a
Tatiana Ziemienowicz z klasy 3a
Zuzia Szwugier z klasy 3b
Lenka Pyzio z klasy 3b
Nadia Wójcik z klasy 3b


„Złam głowę”

Biblioteka szkolna zaprosiła Czytelników do wspólnej zabawy „Złam głowę i wygraj górę słodkości”.
Zadanie polegało na wypożyczeniu książki, a następnie odgadnięciu, bez liczenia, ile sztuk cukierków jest w słoiku.
W dniu 8 Marca do gry przystąpiły Kobietki z klas 1-8 i najlepsze oko miała Natalia Miązek z klasy 1a.
Z kolei Panowie z klas 1-8 łamali głowy w dniu 1 Kwietnia:-)To nie jest prima aprilis – cukierkami podzielili się Natan Kępa – Ochenkowski z kl. 2b i Patrick Aduizue z kl. 3b.
Góry słodyczy powędrowały do klas Zwycięzców!!!

Dziękujemy wszystkim za udział! Zapraszamy do biblioteki na kolejne łamanie głowy w czerwcu na Dzień Dziecka :-)))


„Symultana szachowa”

15.02.2023 r. w naszej bibliotece odbyła się pierwsza symultana szachowa, czyli mecz w którym jeden szachista gra jednocześnie z kilkoma przeciwnikami, a każdy z nich rozgrywa partię na swojej szachownicy. Jest to bardzo popularna forma propagowania szachów, podczas której teoretycznie słabsi zawodnicy sprawdzają swoje umiejętności z lepszym przeciwnikiem. Tym razem nasi młodzi szachiści z klas 1-2 zagrali przeciwko uczniowi klasy 8 – Filipowi. Wbrew początkowym obawom wszyscy świetnie sobie poradzili. Partie były wyrównane, co świadczy o tym że w poznawaniu tajników „królewskiej” gry uczestnicy „Spotkań przy szachach” poczynili już postępy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą nauczyć się podstaw lub doskonalić już nabyte umiejętności.


„Klan Książkożerców” i „Książkożerca miesiąca”

Przypominamy, że konkursy trwają do końca maja 2023 roku. W rywalizacji czytelniczej klas 4 – 8 po I półroczu prowadzi klasa 4b, a w kategorii młodszej klasa 3a. Najlepszą czytelniczką naszej szkoły po I semestrze została Natasza Lesiak z klasy 2b, która wypożyczyła 32 książki. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję czytelniczą.


Biblioteka – „Centrum wiedzy i rozrywki”

W naszej bibliotece można nie tylko wypożyczać ciekawe książki, odrabiać lekcje i przygotowywać się do zajęć, rozmawiać na temat literatury czy korzystać z komputera. Organizujemy także projekcje tematycznych filmów oraz konkursy. Uczniowie mogą również uczestniczyć w zajęciach szachowych lub zintegrować się poprzez interesujące zabawy: „Poszedł Marek na bazary”, „Co o mnie wiesz?”, „Gabinet figur woskowych”, Zgadnij kim jesteś”, itp. W czasie długich przerw gościmy czytelników, którzy w ciszy relaksują się z książkami. Obecnie organizujemy projekcje świątecznych filmów: „Renifer Niko ratuje brata”, „Mikołaj i spółka” i „Artur ratuje gwiazdkę”.              
Zapraszamy do biblioteki!


Edukacja morska w bibliotece

Książkożercy z naszej szkoły chętnie czytają o wszystkim, co dotyczy mórz i oceanów. Biblioteka szkolna proponuje arcyciekawe książki i filmy. Na lekcjach uczniowie poznają tajniki żeglarstwa i nawigacji, uczą  się o historii  odkryć geograficznych oraz wiedzą prawie wszystko o znanych podróżnikach. Z ogromnym zainteresowaniem oglądają filmy o piratach. Na projekcję można nadal  umawiać się w bibliotece. Wkrótce zaprosimy do  uczniowskiej galerii prac plastycznych związanych tematycznie ze wszystkim, co jest na fali…


Pasowanie na czytelników

W dniach 23-24.11.2022 r. odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Podczas spotkania pierwszoklasiści poznali zasady obowiązujące w bibliotece, różne możliwości spędzania w niej czasu. Następnie wysłuchali opowieści o budowie książki i sami aktywnie udzielali informacji jak należy o nią dbać. Podczas uroczystego pasowania na czytelników najgrubszą księgą z naszej biblioteki, dzieci otrzymały także nagrody: książki „Pierwsze abecadło” w ramach projektu „Mała książka – wielki człowiek” oraz zakładki. Dodatkowymi niespodziankami były – projekcja filmu animowanego „Przygody Hydronautów” oraz możliwość wypożyczenia pierwszych książek.


Zwiedzanie Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej

25.10.2022 r. to dzień wizyty klasy 7a z nauczycielami w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej. Podczas spotkania nie tylko zwiedziliśmy wypożyczalnię i  czytelnię, ale także zobaczyliśmy wyposażenie klasy szkolnej sprzed wielu lat. Kolejnymi odwiedzanymi pomieszczeniami były: archiwum oraz szuflandia z historycznymi przedmiotami: aparatami, maszynami do pisania, projektorem, radiem i magnetofonem szpulowym. Panie pokazały nam również  windę, która została odnaleziona podczas prac remontowych w budynku. Kolejnym punktem naszej wycieczki była projekcja filmu w sali konferencyjnej. Na końcu uczniowie w nagrodę za swoje dobre zachowanie zostali obdarowani pamiątkami. Dziękujemy Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej za możliwość uczestniczenia w ciekawym  spotkaniu.


Rekord zaczytanej „Jedynki”

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Nasza szkoła wzięła udział w biciu rekordu jak największej liczby czytających uczniów w jednym czasie. W czasie piątkowej długiej przerwy zgromadziło się razem, uwaga… 209 osób z książkami! Można było zobaczyć czytelników praktycznie w każdym miejscu naszej biblioteki szkolnej.                     
Dziękujemy za przyłączenie się do akcji i integrację. 


Ogólnopolski Dzień Czytania

29.09 obchodziliśmy w szkole Ogólnopolski Dzień Czytania. Biblioteka szkolna zaprosiła klasy młodsze na spotkanie
z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz prozą Waldemara Cichonia i Danuty Parlak.

W przepięknym czytaniu „Lokomotywy” oraz „Na straganie” usłyszeliśmy:

  • Igę Czekałę, Karolinkę Szymanowską i Janka Oleksiuka z klasy 2a
  • Huberta Trompetelera, Wiktora Belewandera, Nataszę Leśniak, Stanisława Tsybenko, Emila Drużnego, Maję Drążek, Kacpra Bonata, Nikodema Drabika i Julkę Grela z klasy 2b
  • Zuzię Szymańską, Artema Yaroshenko i Gracjana Jurkowaleńca z klasy 1a
  • Kacpra Biernackiego i Marcelinę Heydebrecką z klasy 1b

Klasy starsze posłuchały o przygodach łobuziaka Cukierka i poznali perypetie Pani Wrony w kapeluszu. Pięknie przeczytali nam:

  • Andrij Kolesnyk, Oliwier Wysota, Tomek Sas i Lenka Bujak z klasy 3a
  • Jan Choroba, Maja Rajnert, Filip Grzenkowicz, Zuzanna Klimkowska, Natalia Wójcik, Emilia Nawotka i Jakub Kołtun
    z klasy 3b

Dziękujemy uczniom za udane spotkanie z literaturą w bibliotece szkolnej.

Dziękujemy Paniom Wychowawczyniom za współpracę z biblioteką i przygotowanie uczniów.

Dziękujemy Wolontariuszom z klasy 8c za nieocenioną pomoc w działaniach biblioteki szkolnej: Zuzi Winnickiej, Hani Kucharskiej i Martynie Batruch.


„Spotkania przy szachach”

Od 26 września 2022 roku odbywają się w naszej bibliotece „Spotkania przy szachach”. „Królewska” gra zwiększa umiejętność logicznego myślenia oraz doskonali koncentrację i kształtuje osobowość. Uczniowie na zajęciach uczą się od podstaw, podnoszą poziom już nabytych umiejętności, ale również wyciszają się i spędzają czas w miłej atmosferze. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach 14.30 – 15.15, wtorki 11.45 – 12.30 i środy 13.40 – 14.25. W przypadku chęci uczestnictwa, ale braku możliwości dopasowania do wyżej wymienionych terminów, proszę skontaktować się
z nauczycielem bibliotekarzem. Zapraszamy!

Skip to content