Z życia świetlicy szkolnej….
Rok szkolny 2019/2020

Ferie, ferie i po feriach!

Jak zawsze bardzo szybko minęły te wyczekiwane ferie…Śniegu, niestety, nie było, ale odpoczęliśmy i z radością wróciliśmy do szkoły. Pierwszego dnia w świetlicy panował ogromny gwar. Nie mogliśmy „się nagadać” i „nabawić” z kolegami i koleżankami. Stęskniliśmy się za Nimi i za naszą „starą, kochaną świetlicą szkolną”.Zresztą, co tu dużo mówić i pisać… Obejrzyjcie zdjęcia.


Idą ferie…

Idą ferie, już od rana dzieci lepić chcą bałwana
i śnieżkami rzucać wkoło
zaświeć słonko nam wesoło.

Idą ferie…..
Ferie będą na pewno i to już od poniedziałku, ale czy będziemy już od rana lepić bałwana i śnieżkami rzucać wkoło? Mamy nadzieję, że zobaczymy prawdziwą zimę, czyli taką ze śniegiem, a na razie muszą nam wystarczyć wykonane przez nas bałwanki i śnieżynki. Do zobaczenia za dwa tygodnie!


Robimy porządki

Najwyższy czas poukładać nasze gry. Korzystamy z nich często i chętnie, ale układamy szybko i nie zawsze porządnie. Zuzia, Amelka, Milenka, Majka i Ola postanowiły zrobić porządek na półkach z grami. Prawda, że pięknie poukładały?


Drzewko Marzeń Noworocznych

Chciałbym pojechać w góry…
Żeby moja babcia wyzdrowiała…
Chciałabym, żeby mój kot Kulka wrócił do domu…
Dużo życzeń zawisło na Drzewku Marzeń Noworocznych w naszej świetlicy. Na pewno się spełnią! A nam wszystkim życzymy: Żeby wszyscy byli fajni dla innych


W zimowej scenografii…

Wszystkie pory roku zachwycają, ale zima odmienia świat w baśniowy sposób. Otulone śnieżnym puchem drzewa i krzewy, fantastyczne motywy na zamarzniętych szybach, płatki śniegu, wczesny zmierzch…Trudno opisać piękno tej pory roku. Jeśli poszukamy informacji, dowiemy się, że powstało wiele utworów o zimie, m.in. wierszy; poważnych i zabawnych, dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdziłyśmy, czy dzisiaj dzieci znają, popularne w czasach ich babć i dziadków, teksty, np. utwór M. Konopnickiej, zaczynający się od słów: Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła albo wiersz Pada śnieg, pada śnieg, wszędzie go nawiało? – J. Czechowicza? Okazało się, że – nie. Ale nie szkodzi. Jak tylko 21 grudnia oficjalnie powitamy Panią Zimę, poczytamy te oraz inne wiersze, a także bajki i baśnie, w których akcja dzieje się zimą. A na razie, czekając na Królową Śniegu, tworzymy, wspólnie z paniami , zimową scenografię w naszej świetlicy.


Portret św. Mikołaja

Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty.
Przychodzi do nas nocą,
gdy na niebie gwiazdki migoczą.
Ma brodę siwą i wąs kręcony,
gruby brzuszek i płaszcz czerwony.

I właśnie takiego Mikołaja przedstawiły dzieci z klas I-III, które wzięły udział w konkursie plastycznym „Portret Mikołaja”. Za pomocą njróżniejszych technik plastycznych uczniowie najmłodszych klas przedstawili swoje wyobrażenie Mikołaja z brodą siwą, w płaszczu czerwonym, który 6 grudnia, na saniach zaprzężonych w renifery, rozwozi przezenty dzieciom na całym świecie.
Komisja oceniająca, czyli panie: Dorota Dajnowicz, Jolanta Grzybowska i Anna Kirko po baaardzo długiej naradzie, zadecydowały, że nagrody otrzymają:

1. Lena Antoniewicz – kl. 1a
2. Anita Nadolińska – kl.1b
3. Milena Budzin – kl. 2a
4. Michalina Czerwińska – kl. 2b
5. Lena Grudziecka – kl. 2a
6. Adrian Formella – kl.2b
7. Maja Jędruch – kl. 2b
8. Urszula Duras – kl. 3a
9. Amelia Jastrzębska – kl. 3a

Wyróżniono również portrety, które wykonali:

1. Amelia Olejniczak – kl. 1b
2. Julia Witkowska – kl. 1b
3. Mariia Oliinyk – kl. 2b
4. Wojciech Żydzianowski – kl. 2b

Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom konkursu. Wykonaliście bardzo ładne i ciekawe prace.


Dla każdego coś ciekawego…

Do naszej świetlicy zaglądają często uczniowie ze starszych klas. Wiedzą, że można tu ciekawie spędzić czas. Dowodem są poniższe zdjęcia…


„Czytam z klasą lekturki spod chmurki”

Nasza szkoła bierze udział w ogólnoplskim projekcie czytelniczym, skierowanym do uczniów klas I -III szkół podstawowych. W związku z tym, gościliśmy dzisiaj, 26 listopada, uczniów klasy Ia.
Jak wygląda realizacja projektu?
Czytamy, czytamy i jeszcze raz czytamy! Czytamy: cicho, głośno, w szkole, w domu
i w ogóle – wszędzie…
Co czytać? Pytamy o ciekawe lektury – panią w bibliotece, rodziców, babcie, dziadków, przyjaciół…
Na pewno „polecą” nam ciekawe lektury.
Widać na zdjęciach, że uważnie słuchaliśmy pani Dorotki, która czytała nam oraz naszym Gościom – „Drzewo do samego nieba”– przepiękną opowieść o magicznym drzewie, które…no właśnie, jeśli chcecie wiedzieć, o co chodzi z tym drzewem, przeczytajcie!
My dokończymy w domu książkę Marii Terlikowskiej i sięgniemy po inne. Oczywiście, będziemy namawiać rodziców, babcie i dziadków, żeby z nami czytali, bo czytać wspólnie jest ciekawiej i przyjemniej.


Dzień Pluszowego Misia

Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
Dziś – odpowiedział Prosiaczek.
Na to Puchatek:
To mój ulubiony dzień.

Miś Uszatek, Miś Colargol, Kubuś Puchatek, Miś Yogi oraz wiele innych misiów – bohaterów książek i filmów dla dzieci, a także nasze ukochane misie obchodziły 25 listopada swoje święto.
Dlaczego właśnie 25 listopada to dzień tego pluszowego zwierzaczka? Tego dnia przypada rocznica powstania sympatycznej przytulanki.Samo święto nie ma jednak długiej tradycji. Obchodzimy je dopiero od 2002 roku, ponieważ wówczas pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. A kto jest ciekawy, jak to z tym misiem było…, niech przeczyta ciekawy artykuł Bohaterowie bajek i baśni: misie w szkole na stronie : www.bibliotekawszkole.pl
A my przyszliśmy w tym dniu do szkoły ze swoimi misiami, rozmawialiśmy o nich, rysowaliśmy i kolorowaliśmy misie.


Rocznica Odzyskania Niepodległości

Gdy pytasz mnie, czym jest Ojczyzna, odpowiem…

…rozpoczyna się piosenka „Ojczyzna”, w pięknym, niezapomnianym wykonaniu Marka Grechuty.
Jak odpowiadali na pytanie „Czym jest dla Ciebie ojczyzna?” autorzy prac wykonywanych z okazji 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz ich koledzy i koleżanki ze świetlicy?

Amelia – 3a: Oczyzna to Polska…
Szymon – 3b: Ojczyzna to godło…
Ula – 3a: Hymn…
Naomi – 3a: Flaga…
Ola – 3a: Nasze miasto…
Ola – 2a: Ojczyzna to.. dom…


Jesienne Drzewo Życzeń

W trakcie trwania konkursu plastycznego „Jesienne drzewo”, wykonaliśmy wspólnie pracę pt. „Jesienne Drzewo Życzeń”. Każdy chętny uczeń w naszej świetlicy mógł wyciąć i przykleić kolorowy, jesienny, dębowy listek do wyklejonego z pasków bibuły – drzewa oraz pomyśleć życzenie. Każdy liśc – to jedno życznie.


Konkurs plastyczny „ Jesienne drzewo”

Co robią drzewa jesienią?
Złocą się i mienią.
Czerwienią i migocą…
J. Babicz „Jesienią”

Właśnie takie drzewa, jak te opisane w wierszu, przynosili uczniowie na konkurs plastyczny „Jesienne drzewo”. Zaczarowane, magiczne drzewa, przedstawione za pomocą najróżniejszych technik, przekonują,że jesień to naprawdę piękna pora roku…
Komisja: pani Dorota Dajnowicz – przewodnicząca oraz panie: Jolanta Grzybowska i Anna Kirko uznały, że najpiękniejsze drzewa wykonali:
Paulina Brzezińska, Urszula Duras, Amelia Jastrzębska, Hanna Kołodziej, Lena Kowalewicz, Sabina Łachut, Milena Zdrojewska.
Ponadto, wyróżniono: Milenę Butwin, Kacpra Chwałę, Maję Jaskulską oraz Lilianę Stało.
Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy za udział pozostałym Uczestnikom konkursu.
Nagrodzone prace można podziwiać na szkolnym korytarzu, na parterze.


Jesień w naszej świetlicy…

Jesienią, jesienią
sady się rumienią:
czerwone jabłuszka
pomiędzy zielenią.

Ciekawe, czy dzisiaj dzieci znają ten tekst? . Ich babcie i dziadkowie na pewno.
Uczyli się przecież wiersza „Jesienią” Marii Konopnickiej na pamięć.
21 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, dlatego w naszej świetlicy pojawiły się jesienne akcenty – kolorowe liście, rysunki, obrazki, które przypominają, że pożegnaliśmy lato…


Międzynarodowy Dzień Kropki

O co chodzi z tą kropką? Kropka to kropka. Dlaczego nagle stała się taka ważna?
Zaczęło się od tego, że… Peter Reynolds – kanadyjski pisarz, napisał książkę „The Dot” – historię o kropce, która zmieniła świat małej Vashti albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
Kropka z książeczki stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
To tyle w „telegraficznym skrócie”. Kto chce wiedzieć więcej na pewno poszuka informacji w Internecie i przeczyta książkę (zostałą przetłumaczona również na język polski).
Uczniowie ze świetlicy również wzięli udział w obchodach tego dnia. Rysowali, malowali i wycinali najróżniejsze kropki. Łączyli je, tworząc zabawne rysunki. Układali wierszyki o kropce. Dowiedzieli się, że „zwyczajna” kropka może być „niezwyczajna”.


Najlepsze są wakacje…

Każdy z Was przyzna mi rację,
że najlepsze są wakacje,
można jechać na Mazury
lub nad morze albo w góry

2 października rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny „Wspomnienie z wakacji”.
Jury, jak zawsze miało problem. Długo zastanawiało się, oglądając wykonane za pomocą róznych technik – dzieła, na których autorzy utrwalili swoje wspomnienia pięknych, letnich dni, kogo wyróżnić…A może Wszystkich Autorów
Jednak, ponieważ był to konkurs, należało przyznać konkretne miejsca i wyróżnienia.
Komisja konkursowa: Bożena Pająk, Sylwia Kozłowicz, Jolanta Grzybowska uznała, że najlepsze prace wykonali uczniowie:

Milena Butwin – 2a, Michalina Czerwińska – 2a, Marharyta Drozd – 1b,
Amelia Jastrzębska – 3a, Maja Lipiec– 3b, Hannelore Wender-Nnamani – 3b.

Gratulujemy Autorkom najlepszych „Wakacyjnych wspomnień”. Prace można podziwiać na szkolnym korytarzu. Przypominają nam wszystkim wspaniałe, letnie dni…


Nowy Rok Szkolny w Naszej Świetlicy

„Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce
Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa
Tu wszystko jest możliwe…”

Muzyka z filmu „Akademia Pana Kleksa”, którą słyszymy, oglądając film ze świetlicy, doskonale ilustruje to, dzieje się w naszej „Bajkolandii” – miejscu, w którym uczniowie klas I – III nie tylko czekają na lekcje i na rodziców po szkolnych zajęciach.
Tutaj – zawiązują się przyjaźnie, wymyśla się ciekawe zabawy, odrabia lekcje, rozmawia o ważnych sprawach…
Na pewno jest tu „fajnie” – ciekawie i wesoło i…głośno. W roku szkolnym 2019/2020 do „Bajkolandii” będzie uczęszczać aż 75 uczniów z klas I-III.
W bieżącym roku szkolnym oprócz tradycyjnych zajęć, będziemy brać udział w róznych konkursach, chodzić na wycieczki, może przygotujemy jakieś przedstawienie…
Czeka też na nas, oczywiście, mnóstwo gier, książek i zabawek – „starych” i nowych.
A zatem czas przypomnieć sobie regulamin świetlicy i…Witaj Nowy Roku Szkolny w Świetlicy SP1.


ARCHIWUM:

Rok szkolny 2018/2019

Rok szkolny 2017/2018

Rok szkolny 2016/2017