
Pomorski Program Edukacji Morskiej
ROK SZKOLNY 2023/2024
Zajęcia z edukacji morskiej
Klasy 2a i 3a dnia 5 października uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach z edukacji morskiej. Mieliśmy przyjemność gościć komandora ppor. Dariusza Kloskowskiego, który z wielkim zaangażowaniem i pasją przybliżył uczniom zawód marynarza oraz tematykę związaną z morzem. Uczniowie poznali wiele przyrządów służących do pomiarów na statku, takich jak siła wiatru, ciśnienie czy wilgotność. Poznali elementy stroju marynarskiego, ćwiczyli jak oddawać honory. Poznali także pojęcie nawigacji, mili czy drogi morskiej. Obok ciekawego pokazu uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności. Najlepsi otrzymali drobne upominki. Celem zajęć, które mamy zamiar kontynuować jest zaszczepienie od młodych lat dzieciom i młodzieży, miłości do morza, rzek i jezior, które mamy na wyciągnięcie ręki. Może kiedyś umiejętności zdobyte na takich lekcjach, przydadzą się w praktyce, czego serdecznie życzymy.
ROK SZKOLNY 2022/2023

Lekcja muzyki
Na lekcji muzyki dzieci poznały historię szant i muzyki morskiej.
Lekcja biologii
Na lekcjach biologii w klasie 4 realizujemy tematy związane z wodą i organizmach w niej żyjących.
„Save the Sea”
Czytanie i omawianie kolejnego odcinka komiksu. „Save the Sea” na języku angielskim.
Edukacja morska w bibliotece
Książkożercy z naszej szkoły chętnie czytają o wszystkim, co dotyczy mórz i oceanów. Biblioteka szkolna proponuje arcyciekawe książki i filmy. Na lekcjach uczniowie poznają tajniki żeglarstwa i nawigacji, uczą się o historii odkryć geograficznych oraz wiedzą prawie wszystko o znanych podróżnikach. Z ogromnym zainteresowaniem oglądają filmy o piratach. Na projekcję można nadal umawiać się w bibliotece. Wkrótce zaprosimy do uczniowskiej galerii prac plastycznych związanych tematycznie ze wszystkim, co jest na fali…
Edukacja morska w klasie 5b
Klasa 5b – edukacja morska czyli nadmorski klimat w języku angielskim – uczniowie poznali słownictwo związane z florą i fauną mórz i oceanów.
Współrzędne geograficzne w praktyce
Ćwiczenia utrwalające zagadnienia związane z określaniem długości i szerokości geograficznej.
Zajęcia z mapą i atlasem
To przy mapie i atlasie: Wody powierzchniowe Europy. Poznajemy morza naszego kontynentu. Wprowadzenie do projektu, poznajemy mapę fizyczną Europy.
Konferencja „Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy”
W dniach 7-8 października w Cedrach Wielkich odbyła się konferencja „Dobre praktyki w kształtowaniu kompetencji kluczowych poprzez edukację morską w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy”. Podczas konferencji szkołom wyróżniających się w realizacji Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej (PPEM) wręczono certyfikaty, który otrzymała również nasza szkoła. Certyfikat odebrała koordynator PPEM w szkole P. W. Kowalewska. Ciekawym akcentem edukacyjnym było zaproszenie wszystkich uczestników konferencji na wizytę studyjną do Cedrów Wielkich, Błotnika i Miłocina, gdzie zwiedzający mogli poznać historię miejscowości i znajdujących się tam zabytków. Drugiego dnia odbyły się także warsztaty i zajęcia praktyczne, w czasie których nauczyciele zapoznawali się z manewrowaniem, pracą w bosmanacie i zasadami bezpieczeństwa.
Zajęcia plastyczno – marynistyczne w klasie 2b
W klasie 2b odbyły się zajęcia plastyczno – marynistyczne. Powstała praca – żaglówka na morzu na tle zachodzącego słońca. Klasa słuchała też szantów.

ARCHIWUM: