Rok 2018 jest rokiem Ireny Sendlerowej, która w latach 1940-1944 uratowała 2500 żydowskich dzieci. W roku 2018 w człek Unii Europejskiej obchodzony jest również Rok Dziedzictwa Kulturowego. Z tej okazji w naszym mieście zorganizowano I Festiwal Praw Dziecka w ramach którego odbyło się wiele przedsięwzięć upamiętniających bohaterstwo Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka-ojca Praw Dziecka w Polsce. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Starosta Słupski Zdzisław Kołodziejski, Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń.
Dnia 20 kwietnia klasa VIa uczestniczyła w jednym z przedsięwzięć Festiwalu- Dialogu Obywatelskim „O przyszłości dzieci”. Dialog poświęcony był przyszłości dzieci w różnych obszarach życia w krajach europejskich i Polsce. Podczas dyskusji można było zadawać pytania, włączać się do dyskusji o:
-respektowaniu Praw dzieci przez dorosłych
-problemie hejtu w sieci
-akceptacji drugiego człowieka
-dzieciach z krajów w których toczy się wojna
-przesłaniu Janusza Korczaka
-dyskryminacji, która może prowadzić do zagłady.
Na koniec drzewko, które symbolizować życie udekorowano papierowym listkami z wpisanymi prawami dziecka.
Każdy uczestnik Dialogu otrzymał pamiątki spotkania z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Comments are closed.