Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Nasza szkoła również bierze udział w programie. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju praktycznych umiejętności naszych uczniów.

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.


Klocki Korbo – koło matematyczno – informatyczne

Na zajęciach koła matematyczno – informatycznego uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem i pasją konstruują małe i duże, bardziej skomplikowane i zaawansowane budowle z zakręconych klocków Korbo! Koła zębate pozwalają im na zbudowanie naprawdę imponujących obiektów, które uczniowie wprawiają w ruch! – pod warunkiem oczywiście, że całość zostanie odpowiednio zaprojektowana, a wszystkie elementy zostaną dobrze połączone. Zajęcia są dla uczniów bardzo interesujące i fascynujące. Rozwijają logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną.


Druk 3D na lekcji informatyki

Laboratorium nowych technologii na lekcji na informatyki? Ależ tak! Uczniowie klas III B oraz VI A na lekcjach informatyki zostali zapoznani z wyposażeniem pracowni druku 3D. Wcześniej z zaangażowaniem pracowali na konstrukcyjnych elementach z zestawu klocków KORBO, ale to dzisiejsze doświadczenie wzbudziło w nich największą ekscytację. Młodzi adepci inżynierii i pasjonaci nowinek technologicznych mieli okazję do zapoznania się z działaniem oprogramowania online, służącego do projektowania druku 3D oraz obszerną biblioteką modeli. Zwieńczeniem zajęć było wybranie jednego z projektów oraz wydrukowanie go na szkolnej drukarce 3D! Zdecydowaliśmy się na sowę – wszak w „Jedynce” jesteśmy zaprogramowani na zdobywanie wiedzy!


Koło informatyczne zaprogramowane na SkriKit!

Tym razem uczniowie koła informatycznego mieli okazję stworzyć konstrukcje z klocków edukacyjnych SkriKit, które rozwijają nie tylko umiejętności manualne, ale także myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Pierwszym zadaniem młodych kreatorów było zbudowanie pieska. Praca w grupach przebiegała znakomicie i w krótkim czasie powstały okazałe zwierzątka. Zobaczcie sami! A my? Już nie możemy się doczekać kolejnych wyzwań!


Klocki Korbo w klasach I – III

Kółko i krzyżyk, gra w klasy, budowa pojazdów i wyścigi samochodowe czy konstrukcja własnych budowli? Laboratorium Przyszłości stwarza nam nieograniczone możliwości realizacji naszych pomysłów! Uczniowie klas I – III ze świetlicy szkolnej oraz kółka informatycznego z wielkim zaangażowaniem tworzyli różnorodne kompozycje z klocków KORBO. Wszechstronne zastosowanie koła zębatego pozwla na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Spójrzcie tylko na nasze budowle! Trudno stwierdzić, czy to nauka, inżynieria, technika, a może sztuka? Jedno jest pewne – to świetna zabawa!


Działalność Koła matematyczno – kulinarnego „Matematyka ze smakiem”

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która pozwala szkołom na doposażenie pracowni rozwijających zainteresowania dzieci, w innowacyjne pomoce dydaktyczne. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości (z tak zwanych kierunków STEAM). Dzięki tym funduszom w naszej szkole powstała pracownia do zajęć kulinarnych, wyposażona w liczny sprzęt AGD.  Do pracowni kulinarnej zakupiono stoły robocze, kuchenki elektryczne, blender, robot planetarny, mikser, opiekacz. Pracownia wyposażona jest także w zestaw garnków, patelni, sztućców i zastawę stołową oraz w drobne sprzęty kuchenne, tj. noże, sita, deski do krojenia, wałki, misy, czyli wszystko, co potrzebne małemu kucharzowi. Inauguracja nowo powstałej pracowni już za nami.

Oto przegląd działalności Koła matematyczno – kulinarnego „Matematyka ze smakiem”, które funkcjonuje w naszej szkole.


Korbo Klocki – konstrukcja pojazdów

Koło informatyczne z elementami robotyki to doskonała okazja do treningu wyobraźni i rozwoju kreatywności. A my mamy mnóstwo pomysłów! Tym razem, jako że ambitni z nas konstruktorzy, podjęliśmy nie lada wyzwanie i zaprojektowaliśmy, a następnie zbudowaliśmy z klocków Korbo pojazdy. Na zakończenie zorganizowaliśmy wyścigi samochodowe. Na początku najważniejszy był wygląd, potem jednak modernizacja poszła w stronę funkcjonalności jezdnej. Wiadomo – nie ma to jak przejechać się super bryką!


Pierwsze zajęcia z użyciem klocków KORBO

Pomyśl! Zbuduj! Zakręć! Te trzy słowa najlepiej opisują ideę tworzenia konstrukcji z klocków Korbo, które otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Klocki Korbo wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród pasjonatów nowinek technologicznych uczęszczających na koło informatyczne.
Uczniowie twórczo, kreatywnie oraz z wielkim zaangażowaniem budowali własne konstrukcje, a następnie wprawiali je w ruch.

Skip to content