Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Nasza szkoła również bierze udział w programie. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju praktycznych umiejętności naszych uczniów.

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, robotyki, technologii i inżynierii.


ROK SZKOLNY 2023/2024

Koło multimedialne budowle z korboklocków wg instrukcji

Uczestnicy koła multimedialnego tworzyli dziś budowle według instrukcji.


Koło multimedialne własne budowle z korboklocków

Uczestnicy koła multimedialnego tworzyli dziś własne budowle z klocków konstrukcyjnych.


Koło multimedialne – Zdjęcia z wakacji? Nie, to green screen.

Uczniowie z koła multimedialnego uczyli się dziś podkładania tła podczas wykonywania fotografii. Podczas pracy wykorzystali zielony ekran, który zapewnienia ciekawe tło w czasie rzeczywistym.


Koło matematyczno – kulinarne „Matematyka ze smakiem”

Uczniowie klasy 2 uczestniczą w dodatkowych zajęciach koła matematyczno – kulinarnego „Matematyka ze smakiem”. Podczas zajęć mali kucharze odkrywają jak szerokie zastosowanie w praktyce ma matematyka,  uczą się umiejętności dobierania i odmierzania potrzebnej ilości surowców, ale również nabywają umiejętność pracy i współdziałania w grupie.
W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego zajęcia były okazją do rozmowy i sprawdzania, gdzie w kuchni ukryły się trójkąty, co to jest symetria, czym są produkty suche i produkty płynne. 


Koło matematyczno – kulinarne „Matematyka ze smakiem”

W listopadzie dzieci uczęszczające na koło matematyczno – kulinarne „Matematyka ze smakiem” włączyły się w obchody ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Mali kucharze wiedzą, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, dlatego przygotowali zdrową i pożywną potrawę – pastę jajeczną oraz grzanki francuskie. Na kolejnych zajęciach dzieci poznawały budowę i właściwości figur geometrycznych – trójkątów i przyrządziły smakowite rogaliki.


Koła fotograficzne

Uczestniczki koła fotograficznego uczyły się trudnej sztuki fotografowania, czyli makrofotografii, która polega na robieniu zdjęć niewielkim przedmiotom – widzialnym ludzkim okiem, lecz nie do tego stopnia, by można było dostrzec szczegóły.


Zajęcia z robotyki

Zajęcia z robotyki sprawiają, że poniedziałki nie są takie straszne i chce się iść do szkoły 🙂 Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością w tworzeniu swoich robotów, a to dopiero początek zabawy. W Jedynce uczymy się bawiąc, bawimy się ucząc.



ROK SZKOLNY 2022/2023

Konstrukcje z klocków SkriKit

W czerwcu na zajęciach koła informatycznego uczniowie klasy 1a tworzyli konstrukcje z klocków SkriKit. Każdy zrealizował indywidualny pomysł na budowlę. Powstały m.in. króliki, pieski, auta i postacie. Bawiliśmy się świetnie. Jaka szkoda, że to już nasze ostatnie zajęcia w tym roku!


Testujemy nasze SkriBoty

Mamy to! 🙂
Uczniowie klasy 3B uczęszczający na koło informatyczne dzięki rozwijaniu pasji na zajęciach, a także ogromnemu zaangażowaniu złożyli roboty SkriBot. Po złożeniu uczniowie zajęli się programowaniem robotów i układaniem informatycznych poleceń tak, aby robot robił co chcą Twórcy. Programy były przeróżne: roboty jeździły do wyznaczonego celu, klaskały, mrugały wrzucały śmieci do śmietnika za nas, przenosiły przedmioty z jednego miejsca w drugie. Chwilę niepewności czy roboty zostały złożone poprawnie zwieńczyło ogromne szczęście. Praca sprzyjała niesamowitym pomysłom i wzbudzała u uczniów wiele emocji.


Zakorbowani w wydaniu wielkanocnym

Uczniowie uczęszczający na koło informatyczne tym razem wprowadzeni zostali w świąteczny klimat, w którym królowały kurczaczki i pisanki w wydaniu klocków Korbo. Odkrywanie możliwości tych klocków to niezwykła przyjemność, a pobudzanie wśród uczniów kreatywności powoduje zwiększenie świadomości przestrzennej, większą znajomość zastosowania barw i odnalezienie alternatywnej formy spędzania czasu.


Wiosna z klockami Korbo

Kolejna niespodzianka tym razem od Pani Justyny Kucharskiej, która wypełniła kreatywnie czas uczniów klasy Ib zajęciami z klockami Korbo. Wszystko oczywiście w wiosennym wydaniu, bo w końcu choć wiosna się gdzieś na chwilę schowała, to już w serduszkach naszych zamieszkała. Dziękujemy Pani Justynie i zapraszamy kolejnych nauczycieli pełnych pasji.


Wiatraki z klockami KORBO

Na zajęciach z wykorzystaniem klocków KORBO w klasach I-II wprawiamy w ruch marzenia! Zobaczcie sami. Na drugich zajęciach zbudowaliśmy wiatraki i przenieśliśmy się w cudowny świat techniki. Dzięki kołom zębatym uruchomiliśmy nasze kolorowe budowle. Wiatraki hulały aż miło! Kto by pomyślał, że wyobraźnia i prawa fizyki mają ze sobą tyle wspólnego.


Programowanie – zabawa przez działanie

Kiedy uczniowie z klasy 3B uczęszczający na koło informatyczne podjęli wyzwanie i rozpoczęli składanie SkriBota, nie wiedzieli, że sprawi im to tyle radości. Świat robotyki jest fascynujący, a zaangażowanie i cierpliwość uczniów w składaniu nawet najtrudniejszych elementów konstrukcji – godne podziwu. Przed nami ostatnia prosta. Zbudowaliśmy i ulepszyliśmy nasze roboty, więc nadszedł czas na podłączenie czujników do mikrokontrolera. Co dalej? Będzie się działo! Zachęcamy do śledzenia naszych postępów.


„Pomyśl! Zbuduj! Zakręć!”

Uczniowie z klas I-II uczęszcząjący na koło informatyczne dołączyli do grona „zakorbowanych”. Idąc w ślady nieco starszych kolegów, rozpoczęli swoją przygodę z klockami KORBO. Hasło: „Pomyśl! Zbuduj! Zakręć!” – to zdecydowanie motto dzisiejszej lekcji. Pierwsze zajęcia upłynęły nam na zapoznaniu się ze sposobem łączenia poszczególnych elementów i budowaniu własnych konstrukcji. Dobrze, że już niedługo kolejne spotkanie koła informatycznego, bo mamy mnóstwo pomysłów do „zakorbowania”


Piesek Kiki

Wszyscy uczniowie Jedynki kochają zwierzęta, dlatego tym razem uczniowie koła informatycznego klas IV-VI zrealizowali projekt, który polegał na zbudowaniu z klocków LEGO SPIKE Prime pieska Kiki. Nasz pupil ma ciekawe życie, ale pakuje się w różne dziwne sytuacje. Na szczęście, jako troskliwi opiekunowie, szybko określaliśmy i rozwiązywaliśmy problem, z którym zmaga się Kiki. Kierując się wskazówkami i zdobytą dotychczas wiedzą, poprzez programowanie odpowiednich dźwięków i aktualizację programów, osiągaliśmy przedstawiony w zadaniu cel. Po tych zajęciach śmiało możemy stwierdzić, głosem osoby mówiącej w wierszu Jana Brzechwy:
„Wy nie wiecie, a ja wiem,
Jak rozmawiać trzeba z psem”!


SkriKit i Lego Spike Prime na kole matematyczno – informatycznym

Na zajęciach koła matematyczno – informatycznego dla uczniów klas I – VI, uczestnicy tworzą wspaniałe konstrukcje z edukacyjnych klocków SkriKit. Rozwijają one nie tylko umiejętności manualne, ale także myślenie i wyobraźnię przestrzenną uczniów. Wspierają też naukę programowania. Dodatkowo uczniowie zaczęli również przygodę z klockami Lego Spike Prime. Klocki wspomagają naukę programowania i robotyki. Na zajęciach powstały już pierwsze konstrukcje robotów. Teraz tylko zostało wprawić je w ruch i gotowe!


Projektowanie na miarę XXI wieku

Uczniowie klas IV – VI z koła informatycznego rozpoczęli zajęcia z klockami LEGO SPIKE Prime. Zapoznaliśmy się ze strukturą zestawu i podpisaliśmy elementy konstrukcyjne, a następnie sprawdziliśmy jak działa HUB i wszystkie czujniki. Potem nadszedł czas na prawdziwą zabawę – projektowanie i budowanie. Najpierw zaprojektowaliśmy różne prototypy skoczków, a naszym zadaniem było znalezienie najbardziej efektywnego sposobu poruszania się ich. Udoskonalaliśmy więc nasze robociki i oczywiście zorganizowaliśmy zawody. Było mnóstwo emocji i sportowej rywalizacji. Kolejny projekt przed nami – tym razem budujemy rower i rowerzystę. Nie możemy się już doczekać!


Budowa robota SkriBot

Zdobywanie wartościowych umiejętności podczas zabawy to nasza specjalność!
Uczniowie z klasy 3B uczęszczający na koło informatyczne podjęli wyzwanie i rozpoczęli składanie SkriBota. W trakcie kolejnych zajęć młodzi konstruktorzy samodzielnie złożą robota krok po kroku oraz poznają tajniki świata mechaniki i nowoczesnych technologii. Montaż i podłączenie elementów elektronicznych to prawdziwa gratka dla uczniów oraz trening kreatywnego, ale także logicznego myślenia. Od początku młodzi odkrywcy są bardzo zorganizowani oraz zaangażowani w pracę nad robotem, dzięki czemu sprawia im ona wielką frajdę.


Święta w trójwymiarze

Podczas zajęć informatycznych chętnie łączymy tradycję z nowoczesnością. Świąteczny nastrój natchnął nas do działania. Jako że w naszej szkole 13 grudnia odbywał się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, postanowiliśmy włączyć się w jego organizację. W naszym laboratorium przyszłości po raz kolejny wykorzystaliśmy nowoczesne technologie i na drukarce 3D wydrukowaliśmy ozdoby świąteczne, które przeznaczyliśmy na kiermasz.


Mikołajkowe warsztaty z klockami korbo w klasie 5b

6 grudnia klasę 5b odwiedził Święty Mikołaj, uczniowie zostali obdarowani słodkościami i małymi upominkami ale to nie wszystko! Dzięki uprzejmości Pani Justyny Kucharskiej klasa wzięła udział w warsztatach z klockami korbo. Motywem przewodnim była choinka w różnych konfiguracjach .Bawiliśmy się świetnie! Serdeczne podziękowania dla Pani Justynki. Ho ho ho 🙂


Matematyka ze smakiem

Matematyka ze smakiem – innowacyjne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas pierwszych. Zajęcia odbywają się w pracowni kulinarnej, która powstała w ramach programu Laboratoria Przyszłości.


Klocki Korbo – koło matematyczno – informatyczne

Na zajęciach koła matematyczno – informatycznego uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem i pasją konstruują małe i duże, bardziej skomplikowane i zaawansowane budowle z zakręconych klocków Korbo! Koła zębate pozwalają im na zbudowanie naprawdę imponujących obiektów, które uczniowie wprawiają w ruch! – pod warunkiem oczywiście, że całość zostanie odpowiednio zaprojektowana, a wszystkie elementy zostaną dobrze połączone. Zajęcia są dla uczniów bardzo interesujące i fascynujące. Rozwijają logiczne myślenie oraz wyobraźnię przestrzenną.


Druk 3D na lekcji informatyki

Laboratorium nowych technologii na lekcji na informatyki? Ależ tak! Uczniowie klas III B oraz VI A na lekcjach informatyki zostali zapoznani z wyposażeniem pracowni druku 3D. Wcześniej z zaangażowaniem pracowali na konstrukcyjnych elementach z zestawu klocków KORBO, ale to dzisiejsze doświadczenie wzbudziło w nich największą ekscytację. Młodzi adepci inżynierii i pasjonaci nowinek technologicznych mieli okazję do zapoznania się z działaniem oprogramowania online, służącego do projektowania druku 3D oraz obszerną biblioteką modeli. Zwieńczeniem zajęć było wybranie jednego z projektów oraz wydrukowanie go na szkolnej drukarce 3D! Zdecydowaliśmy się na sowę – wszak w „Jedynce” jesteśmy zaprogramowani na zdobywanie wiedzy!


Koło informatyczne zaprogramowane na SkriKit!

Tym razem uczniowie koła informatycznego mieli okazję stworzyć konstrukcje z klocków edukacyjnych SkriKit, które rozwijają nie tylko umiejętności manualne, ale także myślenie i wyobraźnię przestrzenną. Pierwszym zadaniem młodych kreatorów było zbudowanie pieska. Praca w grupach przebiegała znakomicie i w krótkim czasie powstały okazałe zwierzątka. Zobaczcie sami! A my? Już nie możemy się doczekać kolejnych wyzwań!


Klocki Korbo w klasach I – III

Kółko i krzyżyk, gra w klasy, budowa pojazdów i wyścigi samochodowe czy konstrukcja własnych budowli? Laboratorium Przyszłości stwarza nam nieograniczone możliwości realizacji naszych pomysłów! Uczniowie klas I – III ze świetlicy szkolnej oraz kółka informatycznego z wielkim zaangażowaniem tworzyli różnorodne kompozycje z klocków KORBO. Wszechstronne zastosowanie koła zębatego pozwla na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych. Spójrzcie tylko na nasze budowle! Trudno stwierdzić, czy to nauka, inżynieria, technika, a może sztuka? Jedno jest pewne – to świetna zabawa!


Działalność Koła matematyczno – kulinarnego „Matematyka ze smakiem”

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która pozwala szkołom na doposażenie pracowni rozwijających zainteresowania dzieci, w innowacyjne pomoce dydaktyczne. Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości (z tak zwanych kierunków STEAM). Dzięki tym funduszom w naszej szkole powstała pracownia do zajęć kulinarnych, wyposażona w liczny sprzęt AGD.  Do pracowni kulinarnej zakupiono stoły robocze, kuchenki elektryczne, blender, robot planetarny, mikser, opiekacz. Pracownia wyposażona jest także w zestaw garnków, patelni, sztućców i zastawę stołową oraz w drobne sprzęty kuchenne, tj. noże, sita, deski do krojenia, wałki, misy, czyli wszystko, co potrzebne małemu kucharzowi. Inauguracja nowo powstałej pracowni już za nami.

Oto przegląd działalności Koła matematyczno – kulinarnego „Matematyka ze smakiem”, które funkcjonuje w naszej szkole.


Korbo Klocki – konstrukcja pojazdów

Koło informatyczne z elementami robotyki to doskonała okazja do treningu wyobraźni i rozwoju kreatywności. A my mamy mnóstwo pomysłów! Tym razem, jako że ambitni z nas konstruktorzy, podjęliśmy nie lada wyzwanie i zaprojektowaliśmy, a następnie zbudowaliśmy z klocków Korbo pojazdy. Na zakończenie zorganizowaliśmy wyścigi samochodowe. Na początku najważniejszy był wygląd, potem jednak modernizacja poszła w stronę funkcjonalności jezdnej. Wiadomo – nie ma to jak przejechać się super bryką!


Pierwsze zajęcia z użyciem klocków KORBO

Pomyśl! Zbuduj! Zakręć! Te trzy słowa najlepiej opisują ideę tworzenia konstrukcji z klocków Korbo, które otrzymaliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Klocki Korbo wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród pasjonatów nowinek technologicznych uczęszczających na koło informatyczne.
Uczniowie twórczo, kreatywnie oraz z wielkim zaangażowaniem budowali własne konstrukcje, a następnie wprawiali je w ruch.

Skip to content