Biblioteka szkolna poleca

28 kwietnia 2021

„Opowiastka o staruszku i psie” Lindgren Barbro Eriksson Eva

Pewien staruszek był bardzo samotny. Zupełnie nie rozumiał, dlaczego nikt nie chce się z nim przyjaźnić. Dla wszystkich był miły, a mimo to inni uważali go za niemądrego i traktowali go bardzo nieuprzejmie. Staruszek czuł wzbierający w nim żal, spowodowany nie tylko samotnością, ale także niesprawiedliwością ludzi. Przyszedł jednak moment, gdy starszy pan postanowił wziąć los w swoje ręce. Wraz z nadejściem wiosny zdecydował się rozwiesić na drzewach ogłoszenia. „SAMOTNY STARUSZEK SZUKA PRZYJACIELA” – w tych prostych słowach upatrywał nadziei na zmianę. Dziesięć dni i dziesięć nocy czekał na schodkach przed swoim domkiem, jednak nikt nie nadchodził. Gdy staruszek, zmęczony wyczekiwaniem, zapadł w drzemkę, zupełnie nieoczekiwanie pojawił się ON! Duży pies z zakręconym ogonem(…)

„Zapchlony Kundel” Gutman Colas

Zapchlony Kundel mieszka na śmietniku. Jego wiernymi towarzyszami są nie tylko pchły, ale także całkiem spore stadko much oraz Płaskot (kot, który imię zawdzięcza spotkaniu z furgonetką, które na stałe wpłynęło na jego wizerunek). Pewnego dnia Zapchlony Kundel postanawia znaleźć sobie pana. Wzorem innych psów chciałby chodzić na smyczy i być wiernym towarzyszem człowieka. Niestety, jak się okazuje, nie jest to proste zadanie! Zapchlony Kundel zdecydowanie nie ma szczęścia do właścicieli. Najpierw znaleziony przez niego pan chce go sprzedać właścicielom restauracji, którzy z psów robią kiełbaski do hot-dogów. Później pies pada ofiarą bandy włamywaczy, czym naraża się na gniew swojego pana. Jego właściciel po tym wydarzeniu nie chce (…)

„Żelazny Olbrzym” Ted Hughes

Niewiele wiadomo o Żelaznym Olbrzymie. Skąd przyszedł? Po co? Jakie miał zamiary? Tego nie wiedział nikt. Gdy jednak pojawił się na wzgórzu w pobliżu wioski, napędził stracha młodemu Hogarthowi. Chłopiec w przerażeniu pomknął do domu, by ostrzec wszystkich przed przybyciem wielkiego monstrum. Ojciec Hogartha próbował zawiadomić sąsiadów, jednak mało kto traktował go poważnie. Wszystko się zmieniło następnego dnia, gdy farmerzy zauważyli, że z ich gospodarstw zniknęły pługi i traktory! Wszędzie za to walały się ich resztki, jakby jakiś potwór postanowił pożreć całe żelastwo, które znajdowało się w okolicy. I choć spotkanie z Żelaznym Olbrzymem napełniało mieszkańców wioski (…)

„iBoy” Kevin Brooks Tom

Harvey, główny bohater powieści iBoy, to szesnastolatek wychowywany od najmłodszego dzieciństwa przez babcię. Tom mieszka na jednym z podlondyńskich osiedli wielkich wieżowców, na którym niemająca perspektyw, sfrustrowana, niewykształcona i uboga młodzież zrzesza się w gangi. Członkowie gangów dopuszczają się poważnych wykroczeń i zbrodni, handlują narkotykami i bronią, zastraszają, gwałcą i krzywdzą. Bo mogą. Bo chcą udowodnić innym – słabszym – swoją siłę i władzę. Pewnego dnia gdy Tom wraca ze szkoły do domu i przystaje przed wejściem do swojej klatki schodowej, z trzydziestego piętra wieżowca ktoś wyrzuca iPhone’a. Smartfon trafia chłopaka w głowę, rozbija ją, a – jak wkrótce po udanej operacji przyznaje lekarz Toma – kawałki telefonu znajdujące się w newralgicznych miejscach mózgu i zbyt małe, by je wyjąć, pozostaną już (…)