Ahoj matematyczna przygodo!

18 września 2024

„Baltic Math: Matematyczne odkrywanie Morza Bałtyckiego”
projekt dofinasowany ze środków Fundacji mBanku w ramach Programu mSilnia

Ahoj matematyczna przygodo! – czyli morskie podróże (nie tylko palcem) po mapie

Projekt pod nazwą „Baltic Math: Matematyczne odkrywanie Morza Bałtyckiego” został wyróżniony przez organizatorów i otrzymał dofinansowanie w wysokości 15 000 zł w kategorii projektów edukacyjnych w ramach I edycji Programu mSilnia, organizowanego przez Fundację mBanku we współpracy z Fundacją Dobra Sieć.

Celem projektu jest rozwój kompetencji matematycznych uczniów klas ósmych i siódmej, szczególnie w obszarze geometrii, skal i zamiany jednostek. Jego uczestnicy nauczą się obliczać skale, wyznaczać współrzędne geograficzne, zamieniać jednostki oraz korzystać z narzędzi nawigacyjnych. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i łączy elementy matematyki, geografii, informatyki oraz edukacji morskiej.

W ramach działań zrealizowane zostaną m.in. warsztaty nawigacyjne, które obejmują pracę z mapą, skalą, współrzędnymi geograficznymi, kierunkami, jednostkami oraz planowaniem tras. Uczniowie będą także pracować z arkuszem kalkulacyjnym, analizując i interpretując dane związane z Morzem Bałtyckim. Kluczowym punktem programu będzie wycieczka edukacyjna do Ustki, podczas której odbędą się podchody z kompasem. Dodatkowo uczniowie stworzą interaktywną grę „Bałtyckie Matematyczne Przygody”, a także zaprojektują i wydrukują trójwymiarową mapę Morza Bałtyckiego z wykorzystaniem technologii druku 3D. W programie znajdą się również warsztaty z ekspertem oraz konkurs na plakat lub film pt. „Morze Bałtyckie w liczbach”.

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwiną swoje umiejętności w zakresie nawigacji, pracy z mapą, określania skali, długości i szerokości geograficznej oraz wyznaczania tras w kontekście praktycznych zastosowań na morzu. Zyskają także wiedzę informatyczną, zwłaszcza w zakresie wyszukiwania, analizowania i interpretowania danych o Morzu Bałtyckim, co pomoże im lepiej zrozumieć jego specyfikę oraz wyzwania ekologiczne, z jakimi się mierzy.

Już niebawem relacja z realizacji pierwszych działań projektowych. Zachęcamy do śledzenia naszego facebooka i strony internetowej szkoły.